Jak odpowiednio uprawiać pomidory?

0
2199

W Polsce nie brakuje miłośników pomidorów i ich niesamowitego smaku. Cenimy szczególnie nasze krajowe odmiany i najchętniej je kupujemy. Uprawa pomidora nie jest jednak łatwa.

Pomidory musiały przebyć długą drogę, zanim znalazły się w naszym kraju. Pod koniec XV wieku wraz z Kolumbem przybyły z Ameryki Południowej, a do nas dotarły prawdopodobnie z Włoch. Dziś wiele osób uważa je za polskie rośliny i nie wyobraża sobie niektórych potraw bez pomidorów. Jednak ich uprawa nie jest łatwa. Warto podkreślić, że ubiegły rok był łaskawy dla pomidorów, a wysokie temperatury przyczyniły się do ich wysokich plonów. To właśnie pomidory zanotowały w 2018 roku najmniejszy spadek plonów (o -1%) w porównaniu do innych warzyw gruntowych (np. plony cebuli zmniejszyły się o -15% w porównaniu do 2017 roku). Według danych GUS w ubiegłym roku zebrano w Polsce 253 tys. ton pomidorów (źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/uprawy-rolne-i-ogrodnicze/wynikowy-szacunek-glownych-ziemioplodow-rolnych-i-ogrodniczych-w-2018-roku,5,17.html).

Pomidor – wymagająca roślina

Uprawa pomidorów to duże wyzwanie, ponieważ to bardzo wymagająca roślina, szczególnie gdy chodzi o dostarczanie jej odpowiednich składników odżywczych. Aby wiedzieć, jakich składników dostarczyć, najlepiej przeprowadzać analizę podłoża. Dzięki temu można przygotować odpowiednią wartość poszczególnych składników pokarmowych. W każdej fazie uprawy potrzebne będą inne makroelementy. Po posadzeniu pomidory potrzebują przede wszystkim azotu. Gdy kwitną owoce, zwiększa się zapotrzebowanie na potas, natomiast w okresie intensywnego wzrostu i owocowania trzeba dostarczać pomidorom głównie wapń i magnez. Niestety, nadmierny poziom jednych makroelementów zwykle wpływa na utrudnioną absorpcję innych (np. zbyt dużo potasu oznacza problem z przyswajaniem magnezu).

Nawożenie jako kluczowy element uprawy pomidora

Uprawa pomidorów nie jest łatwa, jak wspomnieliśmy i składa się z kilku etapów. Oczywiście najpierw trzeba przygotować odpowiednią glebę (najlepiej bogatą w próchnicę, lekką i żyzną), potem następuje siew do skrzynki, pikowanie, sadzenie w glebie, potem przycinanie i zbiór. Jednak kluczowym elementem na różnych etapach uprawy jest tak naprawdę nawożenie. Przy czym najlepiej używać sprawdzonych nawozów, wyprodukowanych przez renomowanych producentów (np. ADOB).

Po posadzeniu trzeba przeprowadzić nawożenie pogłówne. Najlepiej połączyć je z nawodnieniem (fertygacja). To pozwala utrzymać w podłoży stabilny poziom składników odżywczych. Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego dla danego gatunku pomidora stosunku azotu do potasu. Proporcje muszą zależeć także od nasłonecznienia i ilości owoców. Ważne, aby dostarczać odpowiednią ilość potasu, bo to wpływa na wiązanie owoców. Do tego kwitnienie poprawiają opryski borem, co należy robić zaraz po pojawieniu się pąków. Potem w czasie kwitnienia należy stosować nawóz z magnezem i molibdenem, a przy formowaniu się owoców – nawozy wapniowe.

Uprawa pomidorów to wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie podołać. Trzeba w to włożyć wiele pracy i pamiętać również o kompleksowym opryskiwaniu pomidorów na każdym etapie rozwoju roślin, a szczególnie w czasie zawiązywania owoców. Ciężka praca i odpowiednie postępowanie w czasie uprawy zostaną jednak wynagrodzone wspaniałymi plonami.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ