Podróżowanie z dzieckiem

0
2569
Podróżowanie z dzieckiem

Według powszechnie panującej opinii podróżowanie z dzieckiem może jedynie utrudnić wakacyjną wycieczkę. Czy tak jest w rzeczywistości? Niewątpliwie podróż z maluchem odbywa się w wolniejszym tempie i wymaga od opiekunów zdecydowanie większej rozwagi. Z drugiej strony to właśnie podróże rozwijają u dziecka zdolności komunikacyjne, uczą je samodzielności oraz pozwalają poznawać i oswajać otaczający świat. Zatem podróżowanie z dzieckiem wcale nie musi być kłopotliwe. Jednak aby taki wyjazd był udany, należy się do niego przygotować w odpowiedni sposób.

Wybierając się w podróż z dzieckiem – zwłaszcza małym – należy przestrzegać kilku zasad.

1. Odpowiednie przygotowanie wakacyjnego domu

W przypadku pierwszej podróży z dzieckiem warto wybrać się w miejsca znane i przede wszystkim ze sprawdzonym biurem podróży, które zagwarantuje ubezpieczenie, transport, opiekę medyczną i odpowiedni standard noclegu. Wybierając hotel należy zdecydować się na taki, który jest położony w bezpiecznej okolicy, z dala od ruchliwych ulic i miejsc, gdzie życie towarzyskie trwa przez całą dobę. Higiena w hotelu musi być na odpowiednim poziomie – czysta pościel, ciepła woda i wymiana ręczników to niezbędne minimum. Dobrym rozwiązaniem są hotele, które gwarantują śniadania, gdyż zdejmują z rodziców codzienny obowiązek udawania się do okolicznych piekarni.

2. Dostosowanie atrakcji turystycznych do wieku dziecka

Każdy rodzic, który wybiera się w wakacyjną podróż z małym dzieckiem musi pamiętać o tym, aby wszelkie atrakcje turystyczne dostosować do wieku i możliwości dziecka. Małe dziecko musi odkrywać świat w sposób dla siebie zrozumiały – dlatego też potrzebuje odpowiedniego przewodnika. Warto tłumaczyć dziecku, co widzi za oknem pociągu i zabierać go na spacery do miejsc, w których będzie miało możliwość nie tylko oglądania zabytków, ale także ruchu i zabawy.

3. Spakowanie tylko niezbędnych rzeczy

Wybierając się w podróż z dzieckiem nie ma potrzeby zabierania zbyt dużej ilości zabawek. Czasem wystarczy ulubiony miś i kolorowanki na drogę. W przypadku dobrze zorganizowanej wycieczki maluch – po całym dniu atrakcji – będzie zbyt zmęczony na dodatkowe zabawy i nie będzie miał siły, aby dopominać się o dodatkowe zabawki.

4. Bezpieczeństwo

Podróżowanie z dzieckiem wymaga przede wszystkim zachowania bezpieczeństwa. Dlatego niezbędną czynnością jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową, która pokryje ewentualne koszty związane z nieprzewidzianymi wypadkami. Przed wyjazdem należy też odwiedzić pediatrę, który zbada ogólny stan dziecka i zadecyduje, czy taka podróż jest możliwa.

Chociaż podróżowanie z dzieckiem nie należy do najłatwiejszych, to nie ma potrzeby się tego obawiać. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, a dzięki nim dziecko nabiera odwagi, samodzielności i otwartości. Dodatkową korzyścią ze wspólnej podróży jest zacieśnienie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami, a wspólnie spędzony czas będzie wspaniałym wspomnieniem na długie lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ