środa, Lipiec 17, 2019

Niezbędnik survivalowca – sklep militarny

0
Niezbędnik survivalowca

Tytuł tego tekstu nie jest przypadkowy – konkretnie jego druga część. Wszystkie prezentowane tutaj produkty znajdziecie w praktycznie każdym dobrym sklepie militarystycznym. Militaria i survival idą w parze – przynajmniej jeśli chodzi o niezbędniki, które są dla preppersów nieodłączną częścią ich stylu życia. Co więcej, sporo z tych narzędzi i przedmiotów przydaje się im w codziennym życiu. Scyzoryk pomoże w drobnych naprawach, multitoole Leatherman są zestawami narzędzi np. w samochodzie, a biwakowy zestaw na czarną godzinę uratuje nie jeden wyjazd! Co więcej, nie chcę tutaj poruszać tylko i wyłącznie wąskiej tematyki EDC – Ekwipunku Dźwiganego Codziennie. Bardziej mnie interesuje sytuacja wyruszenia w długą trasę w góry czy inny ambitny trekking z nocowaniem. Dlatego ten tekst jest skierowany nie tylko do zapalonych survivalowców, ale przede wszystkim do wszelkich fanów pieszych wycieczek, biwaku i spędzania czasu na łonie natury. Miłej lektury!

Multitool Leatherman i inne narzędzia

Żeby poradzić sobie w dziczy – i tej naturalnej jak i miejskiej potrzebne są narzędzia. Jasne, nie każdy wykonuje zawód, w którym trzeba coś naprawić, ale warto zawsze i wszędzie mieć przy sobie nóż. Może to być ostrze z pełną rękojeścią – nieskładane. Sprawdzi się również nóż składany, który może czekać na użycie spokojnie ukryty w nerce czy w plecaku. Ze swojej strony polecę francuską markę Opinel, która w ofercie ma ponadczasowe noże składane w rozsądnych cenach. Co więcej, Francuzi dają nam wybór co do rozmiaru, metalu, z którego wykonane jest ostrze czy koloru drewna. Nóż może być także w formie scyzoryka. Tutaj kłania się chyba najpopularniejsza marka scyzorykowa na świecie – szwajcarski Victorinox. Dla osób lubiących pełne noże polecam oprócz tego multitoole – zwłaszcza Leathermana, na który jest wieczna gwarancja! Oprócz podstawowych narzędzi przydało by się dorzucić małą apteczkę z najważniejszymi lekami i opatunkami. Nie ukrywam, że na biwak przyda się również niezastąpione krzesiwo i nieco kory brzozowej spakowanej do małego pojemnika (zajmie się ogniem w każdych warunkach!).

Kuchenka turystyczna i inne mało ważne przedmioty

Najważniejsze rzeczy na biwak to m.in. kuchenka turystyczna, na której przyrządzimy posiłki ciepłe czy napoje. Ważnym aspektem jest także liczba naczyń i sztućców. Ja jestem zwolennikiem minimalizmu i proponuje klasyczną, wojskową menażkę i harcerski zestaw sztućców. Przyda się także mały, aluminiowy kubek, który łatwo później na bieżąco czyścić. Na długie wyprawy proponuje również o bukłaku lub sporym bidonie na wodę. Wspominałem wcześniej o krzesiwie, ale w warunkach niemalże arktycznych (Tajga, Tundra, Kraje Skandynawskie) przydadzą się liofilizowane racje żywnościowe, które dzięki braku obecności wody są niesamowicie lekkie i kaloryczne! Pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze, doborze oddychającej bielizny termoaktywnej i butach taktycznych (mogą być także buty trekkingowe).

Utylizacja zużytej elektroniki to wymóg prawny

0
Utylizacja zużytej elektroniki to wymóg prawny

Recykling sprzętu elektronicznego i elektrycznego jest niezwykle istotnym elementem gospodarki świata. Dzięki niemu zmniejszy się ilość sprzętów znajdujących się na wysypisku. Warto oddać stary, niepotrzebny sprzęt profesjonalnej firmie zajmującej się recyklingiem elektrośmieci. Odpowiednio użyje sprawne części i bezpiecznie zutylizuje te zepsute.

Obozy dla dzieci to sposób na udane wakacje

0
Obozy dla dzieci to sposób na udane wakacje

Obozy dla dzieci stają się coraz popularniejszą formą wypoczynku. Są atrakcyjne z tego względu, że zapewniają pociechom bezpieczeństwo oraz mnóstwo atrakcji. Dzieci mają zapewniony nocleg, wyżywienie oraz opiekę, a więc rodzice nie mają się o co martwić. Program obozów dla dzieci jest tak skonstruowany, aby uczestnicy nie zaznali nudy. Na obozowiczów czekają ciekawe zajęcia, dużo aktywności, zabawy i wiele więcej.

Tematyczne obozy dla dzieci

Ofert wypoczynku dla dzieci jest bardzo wiele. Podobnie jest z tematykami obozów dla dzieci. Dostępne są na rynku między innymi obozy artystyczne, survivalowe, sportowe, przygodowe i wiele innych. Który wybrać? Najlepiej sugerować się zainteresowaniami swojego dziecka.

Artystyczne obozy dla dzieci

Artystyczne obozy dedykowane są wszystkim dzieciom, które są kreatywne i uwielbiają coś tworzyć. Wśród obozów artystycznych najpopularniejsze są te związane z plastyką. Zazwyczaj mają one ogólny program, który zawiera warsztaty z malarstwa, rysunku, rzeźby orz innych form artystycznych. Jednak dostępne są również inne artystyczne obozy dla dzieci. Są one powiązane z tańcem, śpiewem i aktorstwem. W tym roku dostępny jest obóz łączący wszystkie te elementy. Jest to obóz musicalowy na Mazurach.

Sportowe obozy dla dzieci

Niezmiennie od wielu lat obozy sportowe cieszą się dużą popularnością. Sport to zdrowie, a więc rodzice chętnie decydują się właśnie na taką, a nie inną tematykę. Większość obozów dla dzieci to obozy ogólnosportowe. Na takich obozach na dzieci czeka prawdziwy mix aktywności. Biorą udział w rozgrywkach sportów świetnie im znanych ale mają również okazję spróbować czegoś całkiem nowego. Inne ciekawy sportowe obozy dla dzieci to między innymi obozy żeglarskie, windsurfingowe, tenisowe, jeździeckie, piłkarskie, pływackie, taneczne.

Przygodowe obozy dla dzieci

Przygodowe obozy będą idealną opcją dla wszystkich ciekawych świata pociech. W programie takiego obozu nie zabraknie świetnych zagadek, nauki czytania szyfrów i kodów, tropienia i szukania śladów, gier terenowych, zajęć w terenie i wiele innych interesujących zajęć. W tym roku bardzo ciekawymi ofertami są: OBÓZ DETEKTYWISTYCZNY AGENT NAD MORZEM, OBÓZ SIEDEM PRZYGÓD NA MAZURACH, OBÓZ NADMORSKA PRZYGODA NA MAKSA W ŁAZACH oraz RAJD PRZYGODOWY W CZAPLINKU.

Survivalowe obozy dla dzieci

Survivalowe obozy dostarczają mnóstwo wrażeń. Podczas takiego obozu dzieci nabywają wiele przydatnych umiejętności. Szkoła przetrwania to budowanie (schronień, tratw, wędek), rozpalanie ognisk, tworzenie pochodni, przeprawy, kuchnia polowa, przewidywanie pogody, czytanie map, korzystanie z kompasów, podstawy pierwszej pomocy i wiele więcej. Na takim obozie każde dziecko będzie mogło poczuć się jak na prawdziwej misji. Świetna zabawa gwarantowana.

Rekreacyjne obozy dla dzieci

W lecie bardzo popularne są obozy rekreacyjne. Najpopularniejsze odbywają się nad jeziorami. W związku z tym na dzieci czekają wodne atrakcje. Przeprawy kajakowe, rowerki wodne, windsurfing, rej żeglarski – to tylko kilka atutów. Obozy rekreacyjne łączą w sobie aktywność z dużą dawką zabawy. Zajęcia na rekreacyjnych obozach dla dzieci dostarczają mnóstwo frajdy i zadowolenia.

Rekreacyjne obozy dla dzieci

Inne obozy

Tematyk obozów dla dzieci jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są obozy dla małych konstruktorów. Są to między innymi obozy LEGO lub MINECRAFT. Dla dzieci interesujących się kuchnią z całą pewnością ciekawą opcją będzie obóz kulinarny. Fanów fantastyki organizatorzy turystyki dziecięcej zapraszają na OBOZY Z HARRYM POTTEREM. Dostępne są również GIRLS CAMPY, BOYS CAMPY, OBOZY PAINTBALLOWE, OBOZY COUNTER STRIKE, OBOZY STAR WARS, JĘZYKOWE, NAUKOWE i inne.

Atrakcje na obozach dla dzieci

Każdy obóz dla dzieci ma program. Pierwsza część każdego dnia zazwyczaj poświęcona jest zajęciom tematycznym. Podczas drugiej części dnia na dzieci czekają rozgrywki sportowe, wspólne kąpiele, dyskoteki, ogniska, wycieczki, spacery, konkursy i wiele więcej. Na obozach dla dzieci tak wiele się dzieje, że nie mają one nawet za wiele czasu na tęsknotę za rodzicami. Jest to czas wypełniony wszystkim tym, co dzieci lubią najbardziej – zabawą. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez profesjonalną kadrę z wspaniałym podejściem do dzieci. To również wpływa na to, że dzieci wracają z obozów bardzo zadowolone.

W grupie zawsze raźniej

Na obozach dla dzieci uczestnicy dzieleni są na grupy ze względu na wiek. Dzięki temu dzieci uczestniczą w zajęciach wraz ze swoimi rówieśnikami. Zabawa w grupie daje dużo możliwości. Dodatkowo dzieci integrują się ze sobą. Obozowe znajomości bardzo często przeradzają się w przyjaźnie, które czasem są kontynuowane w kolejne wkacje lub przez cały rok, o ile dzieci są z tych samych miast. Integracje i wyzwania to kolejny bardzo duży atut obozów dla dzieci. Uczą się one współpracy, a także zdrowej rywalizacji. Obozy dla dzieci to czas zabawy, doświadczania nowych rzeczy oraz poznawania dotąd nieznanego. Stanowi swego rodzaju przyjemną, ale bardzo pożyteczną lekcję, którą dzieci bardzo często chcą powtarzać z roku na rok. Nie ma za bardzo innych miejsc i sytuacji, gdzie dziecko mogłoby doświadczyć takich przygód, jak właśnie na obozie dla dzieci. Tak więc wyjazd grupowy to świetny pomysł na wakacje.

Gdzie warto wybrać się na weekend majowy?

0
rejs statkiem Ibiza, Majorka, Sycylia Travelinc

Nie masz pomysłu na majówkę 2019? Długi weekend majowy można spędzić na wiele różnych sposobów. Wiele będzie zależeć od liczby dni urlopu, indywidualnych preferencji czy upodobań. 3 dni można jednak spędzić na wiele różnych ciekawych sposobów, a miejsc, które warto zobaczyć, jest naprawdę wiele. Czeka wypoczynek na łonie natury, wiele szlaków turystycznych lub… ciekawe rejsy! Przedstawiamy najciekawsze kierunki na majowe podróże. Sprawdź ofertę biura podróży Travelincoto kilka propozycji:

Rejs Ibiza, Majorka & Sycylia

Jeśli chcesz wyruszyć w niezapomniany rejs, warto wybrać się na Ibizę, Majorkę i Sycylię! Program obejmuje osiem dni rejsu. Wypływamy z Barcelony (Hiszpania), następnie na mapie są: Savona (Włochy), Neapol (Włochy), Palermo (Sycylia), Ibiza (Hiszpania) oraz Palma de Majorka (Hiszpania). To świetny pomysł na długi weekend. Jednocześnie jest to wspaniała okazja do tego, by odwiedzić kilka krajów i skutecznie wypocząć, dystansując się od obowiązków.

W rejs udajemy się nowoczesnym statkiem – Costa Fascinosa, który jest uważany za jeden z najciekawszych modeli statków. Jest inspirowany dziełami teatralnymi, operą i dziełami zabytkowej kinematografii. Na terenie statku znajduje się 5 restauracji, 13 barów, SPA, 5 jacuzzi, 4 baseny, boisko sportowe, teren do uprawiania joggingu, kino 4D, teatr, kasyno, dyskoteka, zjeżdżalnie, biblioteka, centrum handlowe, świat wirtualny, basen dla dzieci. Decydując się na rejs, pomysłów na weekend Ci nie zabraknie.

rejs statkiem Ibiza, Majorka, Sycylia Travelinc

Mini rejs Włochy & Chorwacja

Kolejny świetny przykład na nietuzinkowy weekend majowy to rejs do Włoch i Chorwacji. Rejs trwa 4 dni – rozpoczyna się w Wenecji, następnie przepływamy do Bari, chorwackiego Dubrownika i powracamy do Wenecji. Oferta jest kierowana dla grup powyżej 10 osób.

Rejs odbywa się statkiem Costa Victoria, na terenie którego znajduje się 5 restauracji, 10 barów, centrum odnowy biologicznej, sala gimnastyczna, gabinety zabiegowe, łaźnia turecka, sauna, 3 baseny w tym jeden kryty, boisko sportowe, teren do joggingu, teatr na dwóch poziomach, dyskotekach, kasyno, punkt z dostępem do internetu, biblioteka, centrum handlowe, klub Squok. Z pewnością będzie to doskonały pomysł na weekend majowy last minute. W zaledwie 4 dni możemy zobaczyć całe mnóstwo atrakcji i wypocząć. Co więcej, Costa Victoria zawiera na pokładzie szklane mozaiki, które zostały zaprojektowane przez Emilio Tadinidi i wyprodukowane przez Studio Gregotti Associati oraz architekta Roberta Tillberga.

mini rejs Włochy & Chorwacja Travelinc

Rejs Wyspy Greckie z Santorini & Mykonos

Długi majowy weekend można także spędzić na greckich wyspach. Wypłynięcie odbywa się z Wenecji, następnie płyniemy do Kefalonii w Grecji, Santorini, Mykonos, Katakolon, Olimpii, Bari (Włochy). Weekendowa majówka na statku pozwoli skutecznie się odprężyć, zdystansować się od natłoku codziennych obowiązków i wypocząć, korzystając z ogromu atrakcji. Tego rodzaju rejs w maju to najlepszy możliwy sposób na relaks i zabawę w grupie.

W rejs wyruszamy statkiem Costa Luminosa, który jest określany jako Ocean Światła. Urzeka nie tylko ciekawym wystrojem, ale także teatralnym oświetleniem oraz misternymi zdobieniami. Na statku znajdują się oryginalne rzeźby. Uczestnicy mogą skorzystać z zabiegów w ekskluzywnym SPA, a podniebienia będzie pieścić najwykwintniejsza kuchnia. Na pokładzie znajdziemy 4 restauracje, 11 barów, 4 wanny z hydromasażem, 3 baseny (także dla dzieci), ekskluzywne SPA Costa o powierzchni 3500 metrów kwadratowych, boisko sportowe, kino 4D, kasyno, symulator wyścigów Grand Prix, bibliotekę, świat VR, teatr, dyskotekę, symulator gry w golfa, centrum handlowe.

rejs statkiem Wyspy Greckie z Santorini & Mykonos Travelinc

Portoryko, Aruba & Bahamy

Program rejsu zakłada aż 19 dni, dlatego to idealny wyjazd nie tylko na weekend majowy, ale prawie na cały miesiąc. Na uczestników czeka wspaniała rozrywka i mnóstwo atrakcji. Z pewnością będzie to niezapomniany rejs, podczas którego można zobaczyć m.in. Miami, Road Town, Falmouth, Colon, Ocean Cay MSC Marin Reserve.

W rejs wypływamy statkiem MSC Divina. Jest to pojazd, który stanowi synonim ponadczasowej elegancji i komfortu. Wnętrza są inspirowane postacią Sophii Loren. Na uczestników czekają wszelkie udogodnienia – zaplecze sportowe, rekreacyjne, zaplecze dla dzieci, nowoczesne SPA, słoneczny pokład Premium z widokiem na morze. Statek zaprojektowano z dbałością o każdy detal. Na uwagę zasługują także klatki schodowe ozdobione kryształkami Swarovskiego, a także kamienny plac, Teatr Pantheon w broadwayowskim stylu czy basen ze szklaną ścianą. Dodatkowy atut to wyszukana kuchnia serwująca specjały kuchni włoskiej typu slow food.

Portoryko, Aruba & Bahamy, biuro podróży Travelinc

Rejs Dominikana & Antyle

Na majowy weekend warto się także wybrać na Dominikanę. Składa się on z ośmiu dni, podczas których zobaczymy: Gwadelupę, La Romanę, Catalina Island, St.Maarten, Antiguę, Martynikę.

Przez osiem dni będziemy mogli odkryć także uroki statku Costa Pacifica. Wystrój wnętrza statku został zainspirowany muzyką. Powstał na bazie wystrojów czterech innych statków z floty Costa. To prawdziwa mieszanka stylów, przepełniona kolorami i elementami muzycznymi. To dlatego Costa Pacifica ma niepowtarzalny charakter. Gwarantuje niezapomniane wrażenia. Podczas rejsu można oczywiście skorzystać ze strefy rozrywkowej czy SPA.

rejs statkiem Dominikana, Antyle

Rejs po Islandii

Do wyboru mamy dwa programy – 11 dni i 12 nocy lub 13 dni i 12 nocy. Podczas rejsu można zobaczyć m.in. Islandię, Niemcy, Wielką Brytanię. Na statku znajduje się zaawansowany system monitoringu, dlatego możemy czuć się w pełni bezpiecznie. Co więcej, na pokładzie nie brakuje atrakcji.

W majowy rejs można wyruszyć statkiem MSC Meraviglia. To jeden z najnowocześniejszych pojazdów. Oferuje innowacyjne technologie i spektakularne rozrywki. Można zdecydować się na kabinę rodzinną, apartament z frontowym balkonem, MSC Yacht Club. Strefa rozrywki została powiększona o park rozrywki i park wodny oraz dwa kryte deptaki.

Islandia z biurem podróży Travelinc

Najpiękniejsze Stolice Bałtyku

Majowe weekendy można także spędzić, zwiedzając najważniejsze i najpiękniejsze stolice Bałtyku. Rejs trwa 8 dni, a podczas niego zobaczymy Szwecję, Estonię, Finlandię, St Petersburg. Na pokładzie znajduje się ponad 5,5 tysięcy dzieł sztuki.

Do dyspozycji uczestników jest Costa Magica – statek poświęcony magii Włoch. Na pokładzie można odnaleźć Włochy w dziełach sztuki. Do wyboru są 4 restauracje, 11 barów, strefa wellness i sport, a także strefa rozrywki.

rejs po Bałtyku, Travelinc

Rejs Barbados Trynidad & Tobago

Marzy Ci się weekend w maju na Barbadosie? Wyrusz w ośmiodniowy rejs, podczas którego odwiedzisz takie miejsca jak: Gwadelupa, Tobago Scarborough, Grenada, Barbados, St.Lucia, Martynika. Oferta jest kierowana do grup powyżej 10 osób. To idealna okazja do tego, by spędzić weekendowe szaleństwo na nowoczesnym statku!


W maju skorzystamy z wszystkich uroków statku Costa Magica. Na pokładzie znajdują się 4 restauracje, 11 barów, centrum odnowy biologicznej o powierzchni 1300 metrów kwadratowych, 5 jacuzzi, 4 baseny, wielofunkcyjne boisko sportowe oraz zewnętrzny teren do uprawiania joggingu. Można także skorzystać ze strefy rozrywki – kasyno, dyskoteka, zjeżdżalnia, teatr, biblioteka, centrum handlowe, wirtualny świat.

rejs statkiem Barbados, Trynidad, Tobago

Rejs All Inclusive Wyspy Kanaryjskie & Madera

Weekendowa rozrywka może nas także czekać podczas rejsu na Wyspy Kanaryjskie. Wyruszamy z Teneryfy, następnie kierujemy się do Funchal, La Palma, Lanzarote, Fuerteventury, Gran Canaria, Santa Cruz De Tenerife. To aż osiem dni majowej wyprawy, która z pewnością okaże się niezapomniana.

W podróż wypływamy nowoczesnym statkiem, z pełnym wyposażeniem, strefami rozrywki oraz SPA. Możemy wypocząć na pokładzie, korzystając z uroków rejsu, smakując wybitnych potraw i napojów. To idealny czas na to, by spędzić czas z przyjaciółmi, rodziną.

rejs na Wyspy Kanaryjskie i Madere, biuro Travelinc

Europa Północna

Spędź aż 12 majowych dni podczas rejsu do Europy Północnej! Odwiedzisz takie miejsca jak: Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania. Na pokładzie czeka sporo udogodnień, m.in. żłobek i klub dla dzieci, centrum medyczne, punkt pocztowy, centrum biznesowe.

W podróż wyruszamy statkiem nazwanym Odą do piękna. MSC Poesia jest nowoczesnym statkiem wycieczkowym, który został zaprojektowany w tradycyjnym stylu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim foyer z wodospadem. Na pokładzie znajduje się także tradycyjny ogród japoński w sushi bar Zen Garden. Uczestnicy mogą skorzystać z zabiegów w centrum odnowy biologicznej Aurea SPA. Znajdą także coś dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku – siłownie, kort tenisowy, boisko sportowe. Rodzice z dziećmi mogą być spokojni. Dla pociech stworzono sale zabaw, w których motywem przewodnim są dinozaury. Do dyspozycji są także sale gier, dyskoteka, baseny, kino.

Europa Północna, rejs statkiem Travelinc

Czy warto wybrać się w majówkowy rejs?

Jeśli chcesz w nietuzinkowy sposób spędzić długi weekend, rejs będzie doskonałym wyborem. To także idealny pomysł na prezent dla drugiej połówki czy wyjazd z grupką znajomych. Do zwiedzenia są Morze Śródziemne, Adriatyk lub Sekwana, Loara i inne rzeki. Możliwości jest naprawdę sporo, więc bez trudu odnajdziemy coś interesującego w wybranym przedziale cenowym.

Co ciekawe, można zdecydować się na rejsy morskie lub rzeczne. Wybierajmy jedynie te, które są oferowane przez znane firmy. Wtedy mamy gwarancję, że wyprawa majowa będzie udana, a my będziemy mieć mnóstwo niezapomnianych wspomnień.

Rejsy jako idealny sposób na wypoczynek

Rejsy są idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Z pewnością niejednokrotnie zechcemy do nich wrócić pamięcią. Szczególnie polecane są rejsy Costa, które są strzałem w dziesiątkę dla miłośników morskich wypraw. Szlaki morskie wyznaczone są dookoła świata. Panuje błędne przekonanie, że rejsy kosztują fortunę. Można trafić na naprawdę atrakcyjne oferty last minute lub zarezerwować majowy rejs wcześniej. Wtedy czekają na nas ogromne rabaty!

Wymarzone podróżnicze plany

Nie trzeba skrupulatnie planować podróży na własną rękę. Wyruszając w rejs, mamy dokładnie opracowany plan wycieczki. Możemy zostać na statku lub udać się na zwiedzanie w wybranym rejonie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Sam statek oferuje wiele udogodnień. Czekają tutaj strefy SPA, rozrywki, place dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek. To także wspaniała okazja do wypróbowania wykwintnych potraw z całego świata.

Rejsy morskie i rzeczne

W zależności od preferencji, możemy zdecydować się na rejsy po wodach morskich czy europejskich rzekach. Każdy rejs jest dopracowany w każdym calu, dlatego po prostu przybywamy na miejsce i cieszymy się z uroków naszego weekendu. Na miejscu czeka sprawna obsługa, mamy osoby, do których możemy się zgłosić w razie jakichkolwiek problemów. Usługi są zagwarantowane na najwyższym poziomie. Jeśli chcesz podziwiać zapierające dech w piersiach widoki w komfortowych warunkach, będzie to opcja dla Ciebie.

Zwiedzanie różnorodnych zakątków świata

Rejsy to świetna alternatywa dla podróży samochodem czy samolotem. Nie musimy wybierać się wyłącznie na wczasy w Polsce. Wystarczy wykupić rejs, by podczas jednej wyprawy zobaczyć najróżniejsze zakątki świata. Wszystko zależy od długości naszego urlopu i upodobań.

Powyższe propozycje rejsów dostępne są w różnych przedziałach cenowych, dlatego każdy wybierze coś dla siebie. Jedno jest pewne – te wczasy czy wakacje będą niezapomniane! Korzystaj z ogromu atrakcji na pokładzie, zwiedzaj różnorodne miejsca za granicą, ciesz się wspaniałymi wspomnieniami!

Jak biegać po górach?

0
Jak biegać po górach?

Bieganie po górach to nie to samo co bieganie po sklepach, czy przemierzanie nawet sporych odległości po płaskim terenie. Bieganie po górach wymaga odpowiedniego przygotowania, rozsądnego planowania trasy z uwzględnieniem naszych możliwości i potrzeb.

Po co biegać po górach?

Bieganie po górach to niezapomniane wrażenia i radość z przebywania na łonie dzikiej przyrody. Czar biegania trialowego związany jest z dużą dozą nieprzewidywalności i zmienności, zależnie od warunków panujących w terenie. Czasem ten sam dystans, ale inne warunki powodują, że Twój czas na pokonanie określonej odległości, może różnić się nawet o 30%. Biegając musisz zmagać się nie tylko z własnym organizmem, ale także panować nad orientacją w terenie, kontrolować trasę aby nie zabłądzić. Biegamy po górach, aby poprawić swoją kondycję fizyczną, zwiększyć wydolność, siłę mięśni, ale także, aby zapewnić sobie odpowiedni relaks i odpoczynek. Dlatego należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Bieganie po górach to także starty w niezwykle atrakcyjnych biegach górskich na dystansach od 10 do 150 km. Aby do takich biegów się przygotować, trzeba odbyć odpowiednią ilość treningów o adekwatnej objętości w warunkach zbliżonych do startowych.

Jak przygotować się do biegu górskiego

Jak przygotować się do biegu górskiego

Do biegania po górach należy się odpowiedni przygotować i to zarówno jeżeli chodzi o sprzęt jak i stronę mentalną. Samo przygotowanie sprzętu to nie tylko buty, które powinny być przetestowanymi wcześniej butami trialowymi, ale także mały plecak lub nerka, w której znajdziesz miejsce na lekką kurtkę przeciwdeszczową, żele energetyczne, wodę, telefon z dodatkową baterią, papierową mapę i folię NRC. Zabranie ze sobą tego sprzętu na większości biegów to wyposażenie obowiązkowe. Czasem dochodzi do tego składany kubek i czołówka jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, że bieg będzie miał finisz po zmroku. Przygotowanie od strony mentalnej jest także bardzo istotne. Wyruszenie na trasę powinno być opatrzone bardzo wnikliwą analizą mapy, wynotowaniem charakterystycznych punktów czy pobraniem odpowiedniego śladu gpx na telefon lub zegarek. Przy tym należy koniecznie pamiętać, że dysponowanie śladem gpx i poleganie tylko na nim może nas zgubić, jeżeli sprzęt elektroniczny nas zawiedzie – np. rozładuje się bateria. Koniecznie przed wyruszeniem w teren trzeba pobrać na telefon mapę offline co gwarantuje nam, że w przypadku utraty zasięgu mapa nam się załaduje na telefonie. Wyruszając na trasę biegu pozostaw informację w domu w którym masz wynajęty nocleg którędy planujesz swój bieg!

Biegać samotnie czy w zespole

Przygodę z bieganiem po górach lepiej jest zacząć od biegania w niewielkim zespole, wśród osób o podobnych możliwościach. Nie można na początku nadmiernie forsować swojego organizmu gdyż bieganie po górach to dla Ciebie poważne wyzwanie. Do odbycia pierwszych treningów po górach warto skorzystać z oferty udziału w Weekendach Biegowych. Udział w takich weekendach biegowych organizowanych w Beskidzie Niskim w Ropkach jest bezpłatny, a pokonanie trasy w towarzystwie innych biegaczy zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort podczas przebywania w nieznanym terenie. Będziesz miał także możliwość zapoznania się ze specyfiką takiej aktywności i oswojenia z tym wyzwaniem pod okiem innych biegających.

Biegać samotnie czy w zespole

Później warto jednak spróbować swoich sił na szlaku samotnie. Zmaganie się z samym sobą i kontakt z dziką przyrodą np. Beskidu Niskiego pozostawi w Tobie trwały ślad i uwrażliwi Ciebie na wiele rzeczy, o których nigdy wcześniej nie myślałeś. Takie samotne biegi przygotują Cie także do startu w biegach górskich, gdzie wraz ze wzrostem dystansu wzrasta Twoja samotność na trasie, gdyż zwiększają się odległości pomiędzy poszczególnymi zawodnikami.

5 ciekawostek o czeskiej Pradze

0
5 ciekawostek o czeskiej Pradze

Stolica Czech należy do najchętniej odwiedzanych miast na świecie – w 2016 roku do Pragi przyjechało ponad 7 milionów turystów. Nic dziwnego – w monumentalnych Hradczanach, kamiennym Moście Karola czy malowniczych uliczkach Starego Miasta można zakochać się od pierwszego wrażenia. Praga kryje też jednak wiele kameralnych atrakcji, o których często nie wspomina się w przewodnikach turystycznych. Przedstawiamy 5 ciekawostek o stolicy Czech!

Wieliczka Tour

0
Wieliczka Tour

Wieliczka Salt Mine- ogólne informacje

Kopalnia Soli ,,Wieliczka„, to szeroko znana kopalnia soli kamiennej, która znajduje się w miejscowości Wieliczka, nieopodal Krakowa. Jest obiekt unikalny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod koniec lat 90, został ujęty przez listę krajowego rejestru zabytków. Kopalnia Soli ,,Wieliczka”, jest obiektem, który może mieć nawet 14 milionów lat.

Zalicza się ją do podkarpackich złóż solnych. Dzięki liczne znaleziskom archeologicznym, twierdzi się, że pierwsze wydobycia soli w tamtym rejonie, mogły sięgać epoki neolitu. Pierwszym miejscem, w którym zgłębiono szyb do wydobycia soli, była Bochnia. Krótko później odkryto także w Wieliczce, naturalne, płytko zalegające złoża soli. Tam też powstała kopalnia.

Co znajdziemy wewnątrz? 

Kopalnia liczy około 9 poziomów, najgłębszy z nich to nawet 330 metrów. Jednym z wyznaczników, który powoduje iż obiekt ten, jest tak wyjątkowy, oprócz oczywiście mikroklimatu oraz składu chemicznego wewnątrz (chlorek sodu, a także obecny w powietrzu magnez, wapń czy potas), jest to temperatura, która utrzymuje się stale na poziomie około 14 stopni Celsjusza. W szczególności wizyty w kopalni, zaleca się osobom, które miewają problemy z układem oddechowym tzw. turnusy rehabilitacyjne.

Kompleks kopalń- Wieliczka Tour oraz Bochnia, to jedyny taki zespół obiektów górniczych, niezwykły na skale światową, bowiem czynny jest nieprzerwanie od średniowiecza, aż po dzień dzisiejszy. To nie tylko miejsce, przygotowane dla osób ze schorzeniami, ale przede wszystkim otwarte na turystów z całego świata. To właśnie tutaj, prześledzimy rozwój wydobycia soli w kolejnych po sobie epokach historycznych. Trasa turystyczna, obecnie dostępna dla zwiedzających, powstała ponad dwa wieki temu. Rocznie odcinek około 3 km zwiedza ponad milion turystów z całego świata. Głównie są to Niemcy i Brytyjczycy.

W kopalni znajdziemy wiele komór czy kaplic, które zależnie od nazwy oraz przeznaczenia prezentują inne okresy historyczne, życiorysy świętych, upamiętniają ważne wydarzenia czy też oddają hołd ważnej postaci. Są to m.in Komora Mikołaja Kopernika (gdzie znajdziemy wizerunek, znanego astronoma, który stworzony został z soli), Kaplica św. Kingi (stanowi podziemną świątynię z relikwiami świętej, płaskorzeźby ukazujące sceny z Nowego Testamentu czy bożonarodzeniowa szopka) oraz inne komory, przez które np. trzeba przepłynąć używając tratwy.

Zwiedzanie Kopalni Soli ,,Wieliczka”

Zazwyczaj cena zwiedzania takiej kopalni, w zależności czy zdecydujemy się zapłacić także za transport waha się w granicach 100-130 złotych. W cenie możemy znaleźć przejazd z miejsca zbiórki do miejsca docelowego (podkrakowskiej miejscowości Wieliczka Tour), wycieczkę po kopalni z licencjonowanym przewodnikiem (zazwyczaj możemy wybrać osobę, która mówi po włosku, angielsku, hiszpańsku czy francusku), która trwa około 3-4 godzin, anglojęzycznego kierowcę, klimatyzowany bus/autobus, który zawiezie nas do Wieliczki oraz wszelkie bilety wstępu.

W czasie na zwiedzanie, mieści się także moment na zakup pamiątek. Przed taką wycieczką, należy się dobrze przygotować. Jak zostało wyżej wspomniane, stała temperatura wewnątrz kopalni to około 14-16 stopni, także obowiązkowe będą cieplejsze ubrania. Ponadto podczas takiego 4-godzinnego spaceru i zwiedzania, mamy do pokonania ponad 800 schodów, dlatego też obowiązkowe dla każdego, będą wygodne buty, tak aby w dobrych i wygodnych warunkach taką wycieczkę odbyć.

Kopalnia Soli „Wieliczka Tour„, jest oprócz Auschwitz najchętniej odwiedzanym i polecanym przez turystów miejscem w rejonie Krakowa i całej Małopolski.

Dziecko w samochodzie, czyli jaki wybrać fotelik?

0
Dziecko w samochodzie, czyli jaki wybrać fotelik?

Jest kilka rzeczy, które przed zakupem fotelika samochodowego powinien wiedzieć każdy rodzic. Wbrew różnym opiniom, ten niezbędny element wyposażenia rodzinnego samochodu ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Przyjrzyjmy się zatem, na co zwracać uwagę i dowiedzmy się, jak dokonać odpowiedniego zakupu.

Rozmiar fotelika

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze fotelika powinien być wiek i wzrost dziecka. Fotelik nie może być ani za mały, ani za duży. Istotne dla bezpieczeństwa jest to, aby głowa dziecka nie wystawała poza oparcie. Rozmiary fotelików oznaczane są zazwyczaj za pomocą przedziałów wagowych oznaczających ciężar malucha. Przykładowo, foteliki Coto Baby produkowane są m.in. w przedziałach 0-18, czy 9-25kg.

Bezpieczne mocowanie

Choć wydaje się to nieoczywiste, nie każdy fotelik samochodowy będzie pasował do każdego auta. Kluczowe dla bezpieczeństwa jest jego stabilne umocowanie. Fotelik nie może ruszać się na boki ani przesuwać w czasie jazdy. Należy również zwrócić uwagę na to, czy pasy w samochodzie są wystarczająco długie, aby go objąć. Warto pomyśleć nad zakupem modelu zaopatrzonego w specjalne prowadnice do pasów, które w razie kolizji ochronią miednicę dziecka. Wśród produktów Coto Baby taką funkcję posiada m.in. fotelik Strada.

Mocowanie ISO-FIX – pewność bezpieczeństwa

ISO-FIX to najpewniejszy i najbezpieczniejszy system mocowania dziecięcych fotelików samochodowych. Jest możliwy we wszystkich autach zgodnych ze standardami ISO, które zostały wypuszczone na unijny rynek po 2006 r. Fotelik jest w takim przypadku mocowany do specjalnych uchwytów połączonych z nadwoziem. Zazwyczaj właściciele aut nie zdają sobie sprawy z ich obecności, gdyż są one ukryte głęboko między oparciem a siedziskiem fotela. Przykładem fotelika Coto Baby korzystającego z systemu ISO-FIX jest model Aurora czy też Lunaro Pro. Ten drugi jest dodatkowo wyposażony w trzeci pas mocujący, znany pod nazwą TopTether.

Kierunek mocowania

Nie każdy rodzic wie, że niektóre foteliki można mocować na dwa sposoby: przodem oraz tyłem. Tylko po co montować fotelik na odwrót? Powodem jest budowa anatomiczna małych dzieci, które mają stosunkowo dużą głowę do reszty ciała. W razie zderzenia, niepodparta niczym główka dziecka z dużą siłą leci do przodu, co może prowadzić do tragicznych w skutkach urazów. Z tego względu wiele fotelików Coto Baby daje rodzicom możliwość zamontowania fotelika tyłem.

Podsumowanie

Wybór fotelika powinien być uzależniony przede wszystkim od dwóch głównych czynników: wieku i rozmiaru dziecka oraz najlepszego możliwego systemu mocowania dla danego modelu samochodu. Już teraz warto sprawdzić, jakie opcje przygotowała na każdą okoliczność marka Coto Baby!

Jak odpowiednio uprawiać pomidory?

0
Jak odpowiednio uprawiać pomidory?

W Polsce nie brakuje miłośników pomidorów i ich niesamowitego smaku. Cenimy szczególnie nasze krajowe odmiany i najchętniej je kupujemy. Uprawa pomidora nie jest jednak łatwa.

Podróż samolotem – w co się spakować?

0
Podróż samolotem - w co się spakować?

Podróż samolotem to nie tylko bardzo przyjemne, emocjonujące ale i stresujące wydarzenie. Szczególnie, gdy nie wiemy w co się spakować, tak by wszystko co najpotrzebniejsze, zmieściło się nam w bagażu.

ZOBACZ TEŻ