wtorek, Marzec 19, 2019

Jak odpowiednio uprawiać pomidory?

0
Jak odpowiednio uprawiać pomidory?

W Polsce nie brakuje miłośników pomidorów i ich niesamowitego smaku. Cenimy szczególnie nasze krajowe odmiany i najchętniej je kupujemy. Uprawa pomidora nie jest jednak łatwa.

Podróż samolotem – w co się spakować?

0
Podróż samolotem - w co się spakować?

Podróż samolotem to nie tylko bardzo przyjemne, emocjonujące ale i stresujące wydarzenie. Szczególnie, gdy nie wiemy w co się spakować, tak by wszystko co najpotrzebniejsze, zmieściło się nam w bagażu.

Pamiętaj, że elektronikę należy utylizować, a nie wyrzucać na śmietnik!

0
Pamiętaj, że elektronikę należy utylizować, a nie wyrzucać na śmietnik!

Czy wiecie, że Polacy produkują rocznie ponad 300 tys. ton elektrośmieci? A ilość elektroniki stale rośnie. Co pozwala przypuszczać, że śmieci będzie coraz więcej. Jaka na to rada? To proste – utylizujmy sprzęt elektroniczny! Utylizacja komputerów jest nie tylko trendy, ale i zmienia na lepsze nasze życie.

Zimowanie pszczół – jak przygotować ule i pszczoły do zimy

0
ciekawa aranżacja ula pszczelego

Świadomość społeczeństwa o tym jak ważne dla człowieka są pszczoły, wzrasta. Owady te w ekosystemie odgrywają niezwykle pożyteczną rolę. Nie tylko produkują miód, który ma wiele właściwości zdrowotnych, ale również podczas zbierania nektaru zapylają rośliny. Sam Albert Einstein miał powiedzieć, że jeśli pszczoły znikną z powierzchni ziemi, ludzkość wyginie za około 4 lata.

Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie pasiek w przydomowych ogródkach. Zdarza się, że osoby mieszkające w miastach zakładają małe pszczele domy na swoich balkonach. Jest to wymagające hobby, jednak staje się bardzo popularne.

Wyjątkowo trudnym okresem dla owadów będzie zima. Rodziny pszczele wymagają wtedy spokoju, dlatego o pierwsze przygotowanie pasieki do zimowego okresu należy zadbać końcem lata. W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć pszczoły i ule w czasie zimowania?

ciekawa aranżacja ula pszczelego

Pszczoły podczas zimowli

Wiele osób sądzi, że owady zapadają w sen zimowy i spędzają cały okres w letargu, czekając na wiosenne dni – nic bardziej mylnego!

Cała rodzina pszczela tworzy kłąb, czyli skupisko, pozostające w ciągłym ruchu. Owady w środku kłębu pożywiają się zapasami, a następnie wędrują na zewnątrz gdzie tworzą warstwę ochronną na około 5 cm, chroniącą całą rodzinę przed utratą ciepła. Gdy owady tworzące warstwę ochronną popadają w stan odrętwienia, zostają zastąpione przez robotnice ze środka ciepłego kłębu. Słabe rodziny pobierają więcej zapasów, co spowodowane jest zwiększonym wytwarzaniem ciepła, aby ogrzać cały rój.

W czasie mrozów pszczoły nie opuszczają ula, okres ten trwa około 120-150 dni w roku. Niezwykle ważną kwestią jest zabezpieczenie rodziny już w trakcie końcówki lata. Pozwoli to na zwiększenie siły całego roju i zwiększy szanse na przetrwanie.

Jaki rodzaj uli będzie najlepszy

W Polsce pszczelarze stosują różnego rodzaju ule dla pszczół. Ważną kwestią będzie zastanowienie się, który z nich będzie najsolidniejszy i w którym cała rodzina przetrwa aż do wiosennych dni.

Najczęściej stosowanym budulcem domu dla tych owadów będzie drewno. Jednak coraz częściej możemy się spotkać z pasiekami wykonanych z materiałów takich jak: styropian, poliuretan, płyty pilśniowe oraz słoma. Stosowanie sztucznych materiałów pozwala uzyskać lżejsze i łatwiejsze w późniejszym transporcie pasieki. Mogą również lepiej zatrzymywać ciepło. Jednak największą wadą ciepłych i szczelnych konstrukcji będzie słaba rekuperacja powietrza, zwiększenie wilgotności oraz przedwczesne namnażanie czerwiu.

Dla wielu osób pasieka ma spełniać warunki nie tylko ekonomiczne, ale również musi dodawać uroku naszego ogrodu. Piękne, tradycyjne, wykonane z drewna wysokiej jakości ule dodadzą uroku ogrodowi. Drewniane konstrukcje z grubymi ścianami bez żadnego ocieplenia będą najlepsze dla naszych owadów. Drewno nie tylko jest zdrowe, ale również pomaga w utrzymaniu niskiej wilgotności w ulu, która może zagrozić populacji. Chłodne drewniane ule pomagają w wydłużeniu okresu bezczerwiowego, co może zwiększyć zdrowotność pasieki i spowodować wzrost śmiertelności warrozy.

Przegląd przed mrozami

Po ostatnim miodobraniu należy przeprowadzić przegląd w ulu. Powinniśmy zwrócić uwagę na ilość miodu i pyłku, których w porze jesiennej powinno być około 5-7 kilogramów. Należy również ocenić liczbę czerwiu oraz robotnic znajdujących się w środku. Jeśli podczas przeglądu zobaczymy oznaki choroby warrozy, należy rozpocząć jej zwalczanie. Jest to choroba, spowodowana przez roztocza Varrora destructor, która może w krótkim czasie zdziesiątkować owady w rodzinie. W walce z roztoczami pomogą specjalne leki.

kolorowe ule pszczeleWażnym zabiegiem będzie również zmniejszenie populacji w roju. Pod koniec sierpnia usuwa się wszystkie puste plastry, pozostawiając jedynie te wypełnione pierzgą i czerwiem. Liczbę plastrów należy dopasować do siły rodziny – jeśli zostało ich za dużo, w październiku odbiera się te, których nie obsiadają pszczoły. W ulach warszawskich silne rodziny zimują na 7-8 plastrach, w wielkopolskich zaś na 10. W ulach wielokorpusowych z kolei zostawia się po 5 lub po 7 plastrów w dolnym i górnym korpusie.

Kolejnym niezwykle ważnym zabiegiem będzie podkarmianie rodziny. Owady powinny zgromadzić zapasy na okres zimowli do końca sierpnia.

Odpowiednia wentylacja i spokój

Metabolizm owadów podczas mrozów zwalnia. Ważne jest, aby zapewnić całej rodzinie odpowiedni spokój. Nawet lekkie uderzenie ręką w ścianę konstrukcji może spowodować rozbudzenie całego roju, a co za tym idzie nie potrzebne zwiększenie poboru zapasów. Rozbudzona rodzina może być aktywna nawet do 10 godzin. W trakcie mrozów nie powinniśmy przeprowadzać przeglądów wewnątrz pszczelego domu, może to spowodować niekorzystne przezimowanie owadów i straty w pokładach zapasów.

Kolejnym ważnym elementem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Otwory wlotowe powinny być stale monitorowane. Właśnie przez nie zachodzi rekuperacja powietrza z zewnątrz. Poprzez ogrzewanie wnętrza przez owady powstaje para wodna, dlatego przepływ powietrza jest konieczny. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować pleśnienie plastrów. Zostało przyjęte, że na każdy plaster wewnątrz powinno przypadać do 2 centymetrów otworu wlotowego.

Jeśli otwory zostaną przysypane śniegiem, należy go zostawić aż do czasu roztopów. Przez śnieg będzie przedostawać się powietrze, ale również spełni funkcję izolacyjną, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury dla owadów.

Posiadanie pasieki to wymagające hobby. Aby móc się cieszyć swoim, naturalnym miodem właściciele muszą włożyć w to kawał czasu oraz pracy. Najważniejszym zadaniem będzie utrzymanie zdrowej rodziny oraz zabezpieczenie jej przed okresem mrozów w jak najlepszym stanie. Jednak każdy, który posiada pasiekę, potwierdzi to, że poświęcenie czasu owadom to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Jak zorganizować wypoczynek w Szczyrku?

0
Jak zorganizować wypoczynek w Szczyrku?

Jeżeli lubisz aktywny wypoczynek w górach, malowniczy Szczyrk z pewnością będzie trafnym celem wyjazdu. To urocze miasteczko położone w województwie śląskim ma dużo do zaoferowania bez względu na porę roku. Zimą będzie odpowiednim miejscem dla miłośników narciarstwa. Natomiast latem to raj dla turystów spragnionych górskich spacerów. Szczyrk będzie też świetną bazą do zwiedzania Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego oraz jednodniowych wypadów na pobliską Słowację.

Noclegi i restauracje

Wypoczynek w Szczyrku najlepiej zorganizować z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie jest to miejsce wyjątkowo oblegane przez turystów. Ta zasada dotyczy szczególnie rodzin z małymi dziećmi, którym zależy na przestrzeni i intymności w wynajmowanej kwaterze, a także grup znajomych, którzy chcą się trzymać razem. Ciekawymi propozycjami są apartamenty oraz domek http://sno-house.pl, które każdemu członkowi wyprawy zagwarantują odpowiednią dawkę prywatności. Taka opcja umożliwia również korzystanie z własnego wyżywienia, co będzie cenną zaletą dla osób, które na co dzień przestrzegają ścisłej diety, bądź borykają się z alergiami pokarmowymi. Jeżeli jednak preferujecie wygodę jedzenia na mieście, w okolicy znajdziecie wiele atrakcyjnych restauracji. W niedużej odległości znajduje się też kilka miejsc, w których można pobawić się wieczorami.

Stoki narciarskie

Szczyrk to miejscowość, w okolicy której narciarze mogą korzystać z licznych stoków narciarskich o różnym stopniu trudności. Jeżeli planujecie pierwszą przygodę z nartami, wybierzcie łatwy stok i skorzystajcie z pomocy doświadczonego instruktora. Nie zapomnijcie też o zabraniu ze sobą specjalnej odzieży narciarskiej, która pozwoli Wam utrzymać właściwy komfort termiczny. W przypadku, gdy zechcecie odwiedzić dalsze stoki narciarskie, dobrym kierunkiem okazują się góry po słowackiej stronie. Nasi południowi sąsiedzi znani są z dbałości o ich jakość oraz wygodę odwiedzających. Atrakcją dla znudzonych nartami przyjezdnych może być całoroczny park wodny Tatraladia, znajdujący się w odległości dwóch i pół godziny jazdy od Szczyrku.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Turyści, którzy najbardziej doceniają piękno przyrody, nie będą mieli na co narzekać w okolicach Szczyrku. Położony w województwie śląskim Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego to miejsce pełne zapierających dech widoków. Niestety, nie wszystkie miejsca parku dostępne są dla zwiedzających m.in. źródło Wisły w rezerwacie „Barania Góra”, ale oferuje on na tyle dużo, że urzeknie każdego prawdziwego miłośnika natury. Wyjątkowy efekt uzyskacie, jeżeli odwiedzicie jedną z polan parku krajobrazowego w momencie wchodu lub zachodu słońca. Nie zapomnijcie jednak o latarkach, ponieważ droga przed świtem lub po zachodzie słońca bez żadnego źródła światła może być trudna i ryzykowna. Ciekawym doświadczeniem będzie też odwiedzenie jednej ze znajdujących się w parku jaskiń m.in. Jaskini Trzech Kopców. Na wyprawę zabierzcie ze sobą latarkę czołową, a także zapasowy komplet ubrań, ponieważ w jaskini pełno jest wąskich przejść oraz błota.

Wakacje w górach z dziećmi – gdzie spać, gdzie się bawić?

0
Wakacje w górach z dziećmi – gdzie spać, gdzie się bawić?

Polskie góry są pełne szlaków turystycznych – zarówno tych prostych, dla początkujących, jak i wymagających, dla prawdziwych tatrzańskich wyjadaczy. Miłośnicy sportów zimowych mogą poszaleć na licznych stokach narciarskich. Co jednak ma zrobić rodzina z dziećmi, która planuje wakacje w górach? Gdzie najlepiej zarezerwować nocleg? Jakie atrakcje zapewnić najmłodszym?

Jak skup makulatury w Łodzi dba o środowisko naturalne?

0
Jak skup makulatury w Łodzi dba o środowisko naturalne ?

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o dbałości o środowisko naturalne. Cały czas produkujemy bowiem zawrotne ilości śmieci, które długi czas zalegają na wysypiskach, zanieczyszczając glebę, powietrze i wodę. Jednak stajemy się także coraz bardziej świadomi swoich złych poczynań i próbujemy je zmienić na lepsze. Przejawia się to choćby coraz większym zainteresowaniem usługami oferowanymi przez skup makulatury w Łodzi. Co najważniejsze – z inicjatywą takich pozytywnych zmian wychodzą nie tylko firmy i instytucje, ale także liczne prywatne gospodarstwa domowe.

Draggo House, wyjątkowy hostel w Krakowie

0
Draggo House, wyjątkowy hostel w Krakowie

Z przyjemnością zapraszamy do urokliwego obiektu typu hostel Kraków, zlokalizowanego w Starym Mieście, nieopodal Rynku Głównego. Draggo House jest miejscem wyjątkowym, związanym bowiem z legendą o Smoku Wawelskim – najbardziej znaną, historyczną postacią o legendarnym charakterze. Nazwa hostelu wywodzi się od imienia najmłodszego potomka Smoka Wawelskiego, który opiekuje się hostelem, roztaczając nad nim aurę wyjątkowości. Doceniany przez gości, którzy chętnie wracają w progi Draggo Hostelu, nieustannie się rozwijamy, tworząc wygodne przestrzenie oraz praktyczne rozwiązania, podnoszące komfort Państwa wypoczynku w naszym obiekcie.

Międzyzdroje na weekend – znajdź wygodne noclegi nad morzem

0
Międzyzdroje na weekend – znajdź wygodne noclegi nad morzem

Jeśli planujesz weekendowy wypad nad morze, polecamy Ci odwiedzić znany nadbałtycki kurort od lat odwiedzany przez polskie i międzynarodowe sławy. W ofercie Sun&Snow znajdziesz szeroki wybór apartamentów w Międzyzdrojach, w których spędzisz niezapomniany czas zarówno podczas dłuższego pobytu, jak i dwudniowej wizyty w tej nadmorskiej stolicy kultury i sztuki.

Damski zegarek na wyprawę w nieznane

0
Damski zegarek na wyprawę w nieznane

Dodatki do stroju są niemal niezbędne. Warto zadbać, aby każda tworzona przez nas stylizacja była dopracowana. Przełoży się to na uzyskany efekt końcowy. W taki sposób znacznie łatwiej wykreujemy konkretny wizerunek na jakim nam zależy. Warto skupić się na znalezieniu akcesoriów, które będziemy często wykorzystywać. Możemy wtedy bez obaw zainwestować w produkty wyższej jakości. Z pewnością będzie miało to wpływ na komfort ich użytkowania. Z tego powodu lepiej jest unikać najtańszych wyrobów, które zazwyczaj dość szybko się niszczą.

Powinniśmy znaleźć zegarki damskie, które sprawdza się w naszych codziennych stylizacjach. Kluczowe jest tu określenie swojego stylu. Warto dokładnie przeanalizować posiadane ubrania. Na tej podstawie określimy charakterystyczne cechy, które dominują w większości rzeczy. Dopiero wtedy będziemy w stanie określić jakie wzory sprawdzą się u nas najlepiej. Jest to szczególnie istotne jeśli planujemy większy zakup i zamierzamy przeznaczyć na niego dość dużo pieniędzy. Musimy mieć wtedy pewność, że chętnie będziemy korzystać z zegarka.

W pierwszej kolejności powinniśmy postawić na klasyczne modele. Nie wyjdą z mody i będą służyć nam przez wiele lat. Równocześnie nie narzucają konkretnego stylu całej stylizacji. Dzięki temu możemy wykorzystywać je różnych połączeniach z podobnie dobrym efektem. Przełoży się to również na dopracowanie stroju. Podstawą jest określenie jakiego koloru metalu chcemy się trzymać. Powinno być to uzależnione od typu naszej urody. Tonacja skóry determinuje barwy, które będą wyglądać na nas najlepiej. Z tego powodu powinniśmy wybrać pomiędzy złotem i srebrem. Tylko wtedy uzyskamy zadowalający efekt i znajdziemy akcesoria, które będą prezentować się doskonale.

Podobna zasada obwiązuje również jeśli chodzi o tło tarczy. Jednak tu mamy już więcej możliwości. Bez problemu znajdziemy modele z różnymi kolorami umieszczanymi w tym miejscu. Jednak musimy podchodzić do tego rozważnie. Szczególnie jeśli zależy nam na uniwersalnym zegarku.