środa, Wrzesień 23, 2020

Strażak – jak wygląda praca w takim zawodzie?

0
strażak

Osoby pracujące na stanowisku strażaka najbardziej cenione są za poświęcenie, które składają wykonywanie swoich czynności zawodowych. Pracując na takim stanowisku podczas pełnienia obowiązków narażamy własne zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet żyć. Powoduje to, że strażak jest zawodem bardzo szanowanym i uznanym wśród społeczności. Cenimy strażaków oczywiście za gaszenie pożarów, a także niwelowanie jego skutków. Strażacy wyposażone są w specjalne pojazdy z komorą wodną, wężami oraz hydrantami. Opancerzenie są w kombinezony przeciwpożarowe wykonany z wodoodpornego materiału. Jakie specjalizacje zawodowe istnieją w takim zawodzie? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-strazaka-zobacz-z-czym-zazwyczaj-mierza-sie-strazacy/

Specjalizacje zawodowe wynikające z pracy jako strażak

W ramach swojej pracy specjalizować się możesz w kilku dziedzinach. Jeżeli zgłosić taką potrzebę, twoje zdolności mogą być efektywnie wykorzystywane, a straż zarządzana będzie bardziej logistycznie. Podział taki ma wpływ przede wszystkim na wykonanie zadania, a w ramach tego możesz być:

Ratownikiem wysokościowym – gdzie wykazywał się przede wszystkim zdolnościami wspinaczkowymi oraz umiejętnością dotarcia w bardzo nietypowe miejsca. Ponadto osoba taka potrafi uratować nie jedno życie. Mówiąc o dużych wysokościach, mamy na myśli też stały, ale również kanały, kominy czy dachy.

Specjalistą technicznym – taka osoba porzucona jest na pierwszą linię walki o życie poszkodowanych w wypadkach i katastrofach budowlanych. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu osoba taka przecina wraki oraz przybija ściany, tak aby wydostać wciąż żywych.

Ratownikiem wodnym – Twoim polem walki o życie będzie teren zalewowy, który dotknięty został katastrofę naturalną. Przeprowadzać będziesz tam podwodne poszukiwania oraz wyciągać ludzi z wody.

Specjalistą chemiczno-epidemiologicznym – jesteś osobą zajmującą się wyjeżdża nie w akcję, gdy ma się do czynienia z rozpaleniem szkodliwych substancji chemicznych, z gorących czy zakaźnych.

Warunki pracy strażaka

Taka praca należy z pewnością do wyczerpujących fizycznie ale i psychicznie. Pracować Przyjdzie na nas naprawdę niebezpiecznymi oraz trudnymi sytuacjami. Naszymi przeciwnikami będzie nie tylko ogień, że również inne warunki atmosferyczne, które czasami mogą zagrażać naszemu życiu. Może to być na przykład niepewna konstrukcja płonącego budynku, szkodliwe substancje chemiczne czy upływający czas. To właśnie on stanowi największą presję w walce o mienie i życie ludzkie. Musimy być osobami posiadającymi bardzo dużą odporność na stres, potrafiące myśleć logicznie W sytuacjach krytycznych, oraz szybko podejmować działania. Czasami samo zgaszenie wodą nie wystarczy. Musimy być przygotowani na udzielenie pierwszej pomocy, przeprowadzenie akcji ratunkowej umierającego oraz na zabezpieczenie niebezpiecznego dla życia miejsca.

Zobacz też: http://www.wakacje-marzen.pl/ile-jest-w-stanie-zrobic-strazak/

Pączki a dieta

0
pączki
fot. pixabay.com

Pączki to wyrób cukierniczy, który powstaje z ciasta drożdżowego. Może mieć nadzienie lub nie. Pączki to przekąska, bez której wiele osób nie wyobraża sobie świętowania albo popołudniowej kawy. Jednakże jest to bardzo kaloryczna przekąska, która ma negatywny wpływ na nasz organizm. Sprawdź, co musisz wiedzieć o pączkach.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/ile-kalorii-ma-paczek-i-jak-go-spalic/

Pączki

To słodki deser, który wyrabia się z ciasta drożdżowego. Ma kulisty kształt, jest nadziewany oraz smażony na głębokim tłuszczu. Tradycyjne pączki zawierają nadzienie z marmoladą owocową, ale w nowoczesnych wersjach możemy znaleźć również budyń, czekoladę, a nawet toffi.

Pączki są bardzo mocno związane z tradycją, którą obchodzi się w Tłusty Czwartek. Kto nie zje pączka tego dnia, będzie miał pecha przez cały rok. Statystyki mówią nawet, że przeciętny Polak tego dnia zjada 2-3 paczki. Nawet osoby, które przebywają na rygorystycznej diecie pozwalają sobie tego dnia na pewne odstępstwa.

Co znajduje się w pączkach?

Pączki nie zawierają żadnych witamin, ani też minerałów. Składają się głównie z cukru oraz tłuszczu, a do tego ze szkodliwych form tłuszczu – czyli trans. Nawet nadzienie nie łagodzi tego składu, a wręcz dodaje kolejne źródło cukru i innych dodatków chemicznych.

Również bardzo dużo zależy od tego, na czym smażymy pączki. Najzdrowszym rozwiązaniem jest użycie do tego smalcu. Jednakże ten wykazuje wysoką temperaturę palenia, co pozwala mu na niewydzielanie związków rakotwórczych. Jednakże po zjedzeniu pączka, nawet smażonego na smalcu, wzrasta gwałtownie poziom cholesterolu w naszym organizmie. A do tego wysoki indeks glikemiczny powoduje wzmożone wydzielanie insuliny.

Jeden pączek to około 350 kcal, tyle co solidny obiad złożony ze zdrowych produktów. Chcąc spalić jednego pączka powinniśmy intensywnie biegać przez 35 minut lub wchodzić po schodach przez 15 minut. Pączka możemy zjeść w Tłusty Czwartek na szczęście, jednakże na co dzień, nie warto przesadzać z tą niezdrową przekąską.

Przeczytaj też: http://www.wakacje-marzen.pl/fasolka-szparagowa/

Wypożyczalnia aut Warszawa

0
Wypożyczalnia aut Warszawa

Wypożyczając samochód, warto przemyśleć nie tylko od jakiej firmy wybrać pojazd, ale również sam model i klasę, do jakiej jest zaklasyfikowany. Źle dobrany samochód może bowiem skutecznie zepsuć nawet dobrze zaplanowane wakacje czy plany. Jak więc dopasować auto do potrzeb?

Auta miejskie

Zazwyczaj najniżej wyceniane przez wypożyczalnie oferty dotyczą właśnie pojazdów tej klasy. Chociaż niskie ceny powodują ogromną popularność właśnie tej grupy samochodów, wcale nie oznacza to, że są one zawsze najlepszym wyborem. Jak sama nazwa wskazuje, są to samochody miejskie – dlatego nie sposób przecenić ich walory, poruszając się ulicami Warszawy czy innego z dużych miast. Jednak sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdy planujemy udać się samochodem poza teren zabudowany – twarde zawieszenie pozwala na pewne prowadzenie, ale nie zapewnia zbyt wiele komfortu, podobnie niska masa i słabe wygłuszenie wnętrza. Niewielka jest również przestrzeń – zarówno pasażerska, jak i na bagaże, co przy planach podróżowania w 4 czy 5 osób powinno definitywnie skreślać tę klasę pojazdów.

Samochody kompaktowe

To chyba najbardziej uniwersalna grupa samochodów. Dość dobrze odnajdują się w miejskiej dżungli, jednak również podczas dłuższej podróży nie sposób narzekać na niewygodę. Oferują zazwyczaj większą ilość miejsca pasażerom, jak i na bagaż i dla wypraw o średniej długości, połączonych z ruchem miejskim, mogą być najbardziej rozsądnym wyborem. Plusem jest również niewielkie zużycie paliwa – często takie jak w samochodach klasy A.

SUV’y

Bez wątpienia niewiele samochodów robi takie wrażenia jak potężne SUV’y. Wygoda podróżowania i widoczność z pozycji kierowcy również nie pozostawia za wiele do życzenia. Dalekie trasy będą zdecydowanie ich domeną. Jednak sporo osób próbuje korzystać z SUV’ów w miastach, co nie zawsze jest najbardziej szczęśliwym pomysłem. Manewrowanie tymi gigantami i przeciskanie się wąskimi uliczkami wymaga niemałego opanowania i wprawy. Jeszcze gorzej wypada parkowanie – owszem, dzięki elektronicznym systemom jest ono nieco łatwiejsze, ale ogromne SUV’y po prostu nie wszędzie się zmieszczą. Chcąc uniknąć frustracji, warto przemyśleć gdzie będziesz najcześciej podrożał SUV’em.

Co wybrać?

Oczywiście to nie wszystkie spośród wypożyczanych samochodów – omówiliśmy jedynie najpopularniejsze grupy pojazdów, które ma niemal każda wypożyczalnia aut Warszawa. Dobre przemyślenie wyboru auta pozwoli skorzystać ze wszystkich jego atutów i mieć naprawdę udane wakacje, weekendowy wypad czy biznesową podróż.

Wygodna i komfortowa bielizna gwarantem udanej aktywności fizycznej

0
bielizna Saxx

Współcześni panowie przywiązuje ogromną wagę do tego, jak się prezentują, dlatego przykładają dużą rolę do aktywności fizycznej, która zapewnia im młody i atrakcyjny wygląd. Komfortowa i oddychająca bielizna Saxx gwarantuje swobodę i bezpieczeństwo dla skóry nawet podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Warto więc, by każdy aktywny mężczyzna zaopatrzył się w tego typu bieliznę, bo tylko wtedy ruch i sport dadzą mu maximum przyjemności i oczekiwane rezultaty, jego intymne części ciała zostaną należycie ochronione.

Delikatna i bardzo komfortowa bielizna dla osób czynnie uprawiających sport

Umiejętnie dobrana bielizna sportowa sprawia, że wszelaki ruch sportowców łączy się wyłącznie z pozytywnymi emocjami i nie wyzwala żadnych przykrych następstw, jak obtarcia i narażenia na dyskomfort wrażliwych części ciała. Ci, którzy korzystają z bielizny Saxx odczuwają wysoki komfort jej użytkowania, bo jak żadna inna wykonana jest z przyjemnego dla skóry i szalenie wygodnego materiału, który sprawia, że bokserki czy szorty sportowe idealnie przylegają do ciała, ale nie narażają go na jakiekolwiek odparzenia. Dominujące materiały, jakie pojawiają się w bieliźnie Saxx to modal i wiskoza oraz najwyższej jakości nylon i poliester oraz elastan. Dzięki nim bielizna Saxx tak dobrze dopasowuje się do ciała, gwarantując jego doskonałe oddychanie i działanie antybakteryjne. Ponadto taka bielizna nie kurczy się i nie traci swoich delikatnych właściwości, co jest szczególnie ważne podczas biegania, gdy skóra ulega narażeniu na dyskomfort związany z wysoką temperaturą i otarciami męskich okolic intymnych.

Wygoda  i swoboda kluczem udanych aktywności sportowych

Mężczyźni uprawiający różne dziedziny sportowe narażeni są przede wszystkim na otarcia i podrażnienia delikatnych i wrażliwych okolic intymnych. Podczas biegu, a zwłaszcza takiego w gorące i duszne letnie dni, bielizna musi wyjątkowo chronić i dawać wysoki komfort użytkowania, bowiem trudne warunki pogodowe mogą doprowadzić do wyjątkowo bolesnych i przykrych dolegliwości związanych z otarciami wyjątkowo delikatnych okolic krocza męskiego. Bielizna Saxx wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich aktywnych mężczyzn, oferując im produkt najwyższej jakości, spełniający bardzo wygórowane potrzeby i oczekiwania męskich klientów. Miękka i elastyczna guma oraz odwrócone szwy i ergonomiczna konstrukcja tej bielizny tak znacząco wyróżniają ją spośród innych. Jej używanie musi wiązać się przyjemnymi odczuciami dla ciała, a takich właśnie oczekują od wybieranej bielizny panowie lubiący sport i wszelkie aktywności fizyczne.

Ekologiczne rozwiązania w zakresie pakowania produktów branży kosmetycznej

0
zerowaste

W branży kosmetycznej bardzo wyraźnie widać wpływ ekologicznego trendu. Ma to odzwierciedlenie nie tylko w składach produktów, ale również w sposobie pakowania zamówień do wysyłki. Coraz częściej producenci decydują się na podążanie za ideą zero waste, która zakłada zmniejszenie ilości generowanych odpadów oraz ponowne wykorzystanie już wyprodukowanych rzeczy.

Lista UNESCO – często o tym słyszysz, a nie wiesz co to jest? Sprawdź!

0
unesco
fot. pexels.com

Być może Ty też jesteś jedną z tych osób, która często słyszy o tzw. liście UNESCO lub że dany zabytek czy miejsce znajduje się na tej liście i niestety nie wiesz do końca, co to znaczy. Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, który rozjaśni Ci czym jest ta lista i co to w zasadzie oznacza, że dane miejsce zostaje wpisane na tę listę!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/lasy-wawrzynowe-botaniczne-arcydzielo-wpisane-na-liste-unesco/

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

Powszechnie znana lista UNESCO to w rzeczywistości Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to zbiór obiektów z dziedziny kultury, jak i natury, które cechują się szczególną wartością powszechną dla ludzkości w skali globalnej. Listę tę prowadzi i jest za nią odpowiedzialna wyspecjalizowana organizacja ONZ – UNESCO.

Co decyduje o tym, że obiekt zostaje wpisany na listę UNESCO?

By dany obiekt mógł zostać wpisany na listę UNESCO musi on przejść konkretną procedurę. Składa się ona z 6 kroków. Poniżej jest ich skrócona charakterystyka, która pomoże Ci zobrazować cały proces wpisywania na listę UNESCO.

  1. Najpierw państwa, które zajmują się konwencją UNESCO wybierają obiekty, które potencjalnie mogłyby znaleźć się na takiej liście. Zostają one umieszczone na tzw. liście informacyjnej.
  2. Następnie obiekty z tej listy informacyjnej są przesyłane do Centrum Światowego Dziedzictwa.
  3. W Centrum Światowego Dziedzictwa następuje głosowanie na obiekty, które zostały wytypowane, by znaleźć się na liście UNESCO. 
  4. W tym kroku następuje weryfikacja wniosków.
  5. Sama weryfikacja to jedno. Trzeba jeszcze poprawnie wypełnione wnioski przesłać do ekspertów z ICOMOS oraz IUCN, którzy te nadesłane wnioski oceniają.
  6. W ostatnim dopiero kroku następuje podjęcie decyzji o tym, czy dany obiekt znajdzie się na liście UNESCO. Decyduje o tym Komitet Światowego Dziedzictwa na corocznej sesji. Obiekt musi być nie tylko wybrany i zaakceptowany, ale również spełniać minimum 1/10 kryteriów przyrodniczych i kulturowych. 

Ciekawe jest to, że jeśli wniosek na dany obiekt zostanie odrzucony, to oczywiście może być uwzględniony w tej procedurze ponownie, ale musi spełniać konkretne wymagania. Są to np. nowe odkrycia związane z obiektem, nowe informacje naukowe.

Przeczytaj też: http://www.informacjanoclegowa.pl/polskie-tradycje-i-inne-rzeczy-ktore-dziwia-brytyjczykow/

Dlaczego warto wynająć jacht na mazurach?

0
Dlaczego warto wynająć jacht na mazurach

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Doskonałym pomysłem na letnie miesiące jest wyjazd na Mazury. Wynajem jachtu na Mazurach to absolutny strzał w dziesiątkę. Taka forma spędzania urlopu z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na czym dokładnie polega usługa wynajęcia jachtu? Dlaczego warto wynająć jacht na Mazurach? Odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Jak spędzić wakacje, aby naprawdę na nich odpocząć?

0
wakacje
fot. pexels.com

Wakacje i urlop – te dwa słowa wywołują wiele pozytywnych emocji praktycznie w każdym z nas. Czasem jednak jest tak, że wyjeżdżamy na wakacje, a wracamy praktycznie tak samo lub nawet jeszcze bardziej zmęczeni. Dodatkowo często po powrocie mówimy, że przydałby się dodatkowy urlop po wakacjach. To wszystko wynika stąd, że na wakacjach tak naprawdę nie odpoczywamy. To dziwne, prawda? Przecież po to jedziemy, aby na nich odpocząć. Dowiedz się, jak spędzić wakacje, aby naprawdę na nich odpocząć!

Zobacz też: http://www.nadwisla.pl/babskie-wakacje/

Co wpływa na to, że odpoczniesz na wakacjach?

Jest kilka rzeczy, które mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o właściwy odpoczynek na wakacjach. Istotne jest to, aby każda z nich miała miejsce podczas planowania wyjazdu urlopowego. Tylko wtedy mamy szansę i okazję, aby naprawdę na nim odpocząć.

  • Nastawienie – bez niego ani rusz. Chodzi tutaj o to, aby jadąc na wakacje nie nastawiać się na bardzo dużą aktywność. Oczywiście można zwiedzać różne rzeczy, nie chodzi tutaj o to, aby leżeć plackiem i nic nie robić, ale o to, aby tego wysiłku wakacyjnego nie było zbyt dużo, ponieważ to wszystko doprowadza do zmęczenia. Jeśli natomiast stawiasz na to, że będziesz dużo zwiedzać i podróżować to musisz mieć na uwadze, że nie odpoczniesz. Musisz zatem wybrać odpowiednią opcję.
  • Plan wakacji jest również istotny i wynika z nastawienia, które zostało opisane powyżej. Jeśli nastawiasz się na dużą aktywność, to naturalne jest, że będziesz dużo planować różnych atrakcji, a to z kolei doprowadzi cię do zmęczenia. Pamiętaj więc, aby oczywiście zaplanować wakacje, ale na tyle, aby umożliwiały odpoczynek, a nie zapewniały zmęczenie.
  • Miejsce wakacji jest również istotne w kontekście odpoczynku. Jeśli wybierzesz takie miasto czy kraj, w którym jest mnóstwo do zwiedzania i oglądania, to niestety nie ma możliwości, że odpoczniesz. Siłą rzeczy będzie cię ciągnąć do zwiedzania. Jeśli jest to wszystko w umiarze, to w porządku, natomiast bardzo często kończy się to właśnie tym, że człowiek wraca z wakacji i nie czuje się wcale wypoczęty.

Mały trik!

Jest jeszcze jeden mały trik, o którym warto pamiętać. Jeśli wracasz z wakacji, to zawsze zrób sobie jeszcze jeden dzień wolnego, aby odetchnąć, zanim wrzucisz się w wir pracy i codziennych obowiązków. To pozwala wyciszyć się po urlopie i nastawić na działanie.

Przeczytaj też: http://www.muscular.pl/dieta-bez-pszenicy-jak-do-tego-podejsc/

Jaką ramę rowerową wybrać

0
rower
fot: pixabay.com

Kolarstwo staje się coraz popularniejsza dziedzina sportu. Wraz z nastaniem wiosny, gdy zrobi się nieco cieplej zapaleni kolarze wyjeżdżają na ścieżki rowerowe. Szusują mali i duzi. Warto do nich dołączyć, ponieważ takie przejażdżki nie tylko poprawią nasza kondycję, ale pozwolą też zacieśnić więzy w rodzinie. Czego zatem potrzebujemy, by taka wycieczka się udała?

Zobacz też: http://trzypion.pl/jaki-rozmiar-ramy/

Zdrowy nawyk

Zazwyczaj to jednak dzieci są inicjatorami rowerowych przejażdżek. Większość maluchów ma niespożyte pokłady energii i warto je przekierować właśnie na sport. Jeśli uda nam się zarazić ich pasją do różnych aktywności fizycznych, wyrobią w sobie zdrowy nawyk, który będzie procentował w przyszłości. Poza tym wspólne wyprawy oznaczają wspólne wspomnienia. Z pewnością odkryjecie mnóstwo nowych miejsc, przeżyjecie sporo przygód. Nic tak nie wzmacnia relacji jak wspólne przeżycia. Podczas takich przejażdżek będziecie mieć mnóstwo okazji do rozmów i poznania siebie nawzajem nieco bliżej. 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Jeśli nie byłeś dotąd miłośnikiem jasny na rowerze i dopiero rozpoczynasz swoja przygodę z kolarstwem, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego powinieneś zainwestować w dobrej jakości kask. 

Teraz czeka cię najtrudniejsze – wybór roweru. Oferta w sklepach sportowych jest naprawdę szeroka, podobnie jak rozpiętość cenowa tego asortymentu. Przemyśl więc czy rower ma ci służyć do sporadycznej amatorskiej jazdy, czy może lepiej zainwestować w droższy bardziej profesjonalny sprzęt, ponieważ zamierzasz rozwijać tę pasję? Decyzja w tej kwestii zawęzi twój wybór, a sprzedawca chętnie wskaże, którym modelom warto się przyjrzeć. 

Wciąż jednak stoi przed tobą niełatwe zadanie – wybór ramy i odpowiedniego rozmiaru kół. Te parametry musisz zweryfikować osobiście, po prostu wypróbowując konkretne modele. W przypadku ram mamy główny podział na damskie, w których rama idzie po ukosie i męskie, z prostą ramą. Jeśli chodzi o materiał, z którego jest wyprodukowana rama, to tu również będzie wszystko zależało od twoich indywidualnych preferencji. Uważa się, ze lepsze są ramy aluminiowe ze względu na ich lekkość, jednak część osób cięższe rowery, łatwiej im nimi manewrować. 

Przeczytaj też: http://www.lekarzzakaznik.pl/sposoby-na-zatkane-ucho/

Leczenie arytmii serca

0
arytmia
fot. Pixabay.com

Osobom chorującym na astmę, nadciśnienie, nadczynność tarczycy czy miażdżycę często towarzyszy arytmia serca. Czym jest i jak się objawia?

 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/arytmia-serca-leczenie/

 

Czym jest arytmia serca?

O arytmii mówimy gdy serce zamiast bić z regularną częstotliwością, bije szybciej lub wolniej. Przyspieszenie akcji serca może związek z silnymi emocjami lub wysiłkiem jednak w takim przypadku po ustąpieniu przyczyny, powinno powrócić do normalnej pracy. O arytmii mówimy gdy dzieje się tak z przyczyn nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu bodźcowo-przewodzącego. Wykrycie arytmii jest możliwe podczas badania EKG. Najgroźniejszą odmianą arytmii jest migotanie przedsionków które jest niebezpieczne dla zdrowia, może prowadzić do zgonu pacjenta jeśli nie zostanie podjęta próba przywrócenia akcji serca przez masaż lub defibrylację. Przedsionki serca przestają się kurczyć a to prowadzi do tworzenia się skrzepliny czego konsekwencją jest niedokrwienie.

 

Leczenie arytmii serca

Arytmia serca objawia się kołataniem serca, silną potrzebą kaszlu oraz uczuciem duszenia się. Jednocześnie mogą pojawić się zawroty głowy a także omdlenia. Pacjent może miewać częste bóle w okolicach klatki piersiowej oraz czuć się osłabiony. Jeśli przyczyną arytmii jest inna choroba jak na przykład niedoczynność tarczycy, powinno się podjąć próbę jej usunięcia. Jeśli to nie będzie skuteczne w leczeniu, można zastosować środki farmakologiczne a w poważniejszych przypadkach bywa zalecane wszczepienie rozrusznika serca.

 

Przeczytaj też: http://www.wakacje-marzen.pl/czym-sa-bole-wiencowe/

 

 

ZOBACZ TEŻ