Przyrodnicze bogactwo Amazonii

0
10251
Przyrodnicze bogactwo Amazonii

Amazonia obejmuje swoją wielkością aż dziewięć państw, znajdujących się w dorzeczu Amazonki. Szacuje się, że obszar ten stawi ponad połowę lasów deszczowych na świecie.

Las deszczowy znajdujący się na terenie Amazonii jest domem dla tysięcy różnych gatunków zwierząt oraz roślin. Oprócz bogatej flory oraz fauny zachwyca swoją monumentalnością. Tak olbrzymi las ma niebagatelne znaczenie dla światowego ekosystemu.

Monumentalność Amazonii

Amazonia obejmuje swoją wielkością aż dziewięć państw, znajdujących się w dorzeczu Amazonki. Są to przede wszystkim: Brazylia, Ekwador, Boliwia, Peru, Wenezuela oraz Kolumbia. Szacuje się, że obszar ten stawi ponad połowę lasów deszczowych na świecie.

Amazonia zajmuje 7 mln km kw., co stanowi ponad 20 razy tyle co teren Polski. Las deszczowy obejmuje zaś terytorium 5,5 mln km kw. Szacuje się, że jeszcze sto lat temu obszar ten wynosił 6,3 mln km kw.

Różnorodność gatunkowa

Tylko na terenie samej Brazylii zielone płuca ziemi są domem dla około 1/3 wszystkich gatunków fauny oraz flory, jak też 1/5  światowych zasobów słodkiej wody.

Region Amazonii jest bardzo różnorodny. W dużej występują tam lasy deszczowe, ale także bagna, lasy palmowe, tropikalne łąki, jak i siedliska wydmowe. To wszystko powoduje, że Amazonia jest zamieszkana dla niezliczonych gatunków zwierząt oraz roślin.

W dorzeczy Amazonki można spotkać wiele drapieżnych gatunków jak jaguary, pumy, czy też wilki grzywiaste. Las deszczowy jest również chętnie zamieszkiwany przez małpy, głównie kapucynki i wyjce. W wodach Amazonii można natomiast spotkać kajmany, anakondy, delfiny rzeczne i kapibary.

Na uwagę zasługują także owady oraz ptaki. Tereny deszczowe są domem dla niezliczonej ilości mrówek, motyli, pajęczaków oraz wijów. Ptaki mieszkające na tym obszarem to przede wszystkim libry, papugi, ary, tukany i wielkie harpie.

Roślinność Amazonii

Amazonia wyróżnia się także bioróżnorodnością roślinną. Szacuje się, że tylko na terenie Ekwadoru, który obejmuje także Park Narodowy Yasuni, w latach 90. na ¼ kilometrze kwadratowym znajdowało się ponad tysiąc różnych gatunków drzew. O współczesnych zagrożeniach dla tej części Amazonii opowiada film „Klątwa Obfitości” w reż. Ewy Ewart – http://klatwaobfitosci.pl/.

Drzewa w lasach deszczowych rosną bardzo blisko siebie, co sprawia, że do niektórych fragmentów poszycia dociera zaledwie 1% światła słonecznego. Pomimo tego, na terenie Amazonii można natrafić na wiele endemicznych gatunków. Roślinność Amazonii to głównie bambusy, palmy, storczyki, rośliny bromeliowate, a także orzesznice i paprocie.

Tegoroczne pożary i konflikt z władzami Brazylii zwróciły uwagę całego świata na Amazonię. Bez wątpienia tak duży obszar jest niezwykle istotny dla całego ekosystemu Ziemi. W trakcie trwania sporów na arenie międzynarodowych warto pamiętać, że Amazonia to nie tylko idealne miejsce do uprawy i hodowli. Lasy deszczowe są domem dla wielu endemicznych gatunków roślin oraz zwierząt i przyczyniają się do produkcji 6% tlenu na skalę światową.

[Głosów:27    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ