Pamiętaj, że elektronikę należy utylizować, a nie wyrzucać na śmietnik!

0
3086

Czy wiecie, że Polacy produkują rocznie ponad 300 tys. ton elektrośmieci? A ilość elektroniki stale rośnie. Co pozwala przypuszczać, że śmieci będzie coraz więcej. Jaka na to rada? To proste – utylizujmy sprzęt elektroniczny! Utylizacja komputerów jest nie tylko trendy, ale i zmienia na lepsze nasze życie.

Utylizujmy, czyli usuwajmy szkodliwą rtęć i ołów!

Genialnym sposobem na utylizację śmieci jest recykling sprzętu elektronicznego. Zanim jednak powiemy, na czym to polega, zdefiniujmy utylizację. Otóż utylizacja komputerów czy innego sprzętu to usunięcie z owego sprzętu wszelkich szkodliwych środowisku elementu, takich jak akumulatory, kineskopy czy drukarskie tonery.

To usunięcie elementów bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu. To usunięcie ołowiu, rtęci, chromu czy kadmu. Takie substancje przenikają potem do gleby, do wód i wpływają na degradację środowiska naturalnego.

Bo czy wiecie, że wrzucony do środowiska telefon skaża 1m3 gleby oraz aż 400 litrów wody?

Stąd ekolodzy nawołują do tego, aby recyklingować, czyli przeznaczać do powtórnego przetworzenia te elementy sprzętu, które nie zawierają substancji szkodliwych . Ekolodzy nawołują, aby recyklingować głównie obudowy, podzespoły elektroniczne i wiązki kabli. Odbiór zużytego sprzętu ma miejsce na terenie całej Polski, wystarczy znaleźć profesjonalną firmę.

A oto bogata oferta utylizacji sprzętu elektronicznego

czyli co konkretnie robi dla środowiska (i dla ludzi) firma zajmująca się utylizacją sprzętu elektronicznego:

  • demagnetyzuje nośniki danych – czyli niszczy zapisane na nośnikach dane, poddając owe nośniki działaniu impulsu magnetycznego, zmieniającego strukturę warstwy magnetycznej.
  • recyklinguje elektronikę i elektrykę – czyli zajmuje się odbiorem zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, sprzętu RTV I AGD, sprzętu komputerowego, biurowego, kabli elektrycznych, złomu metali żelaznych i nieżelaznych, sprzętu medycznego, tonerów, gaśnic czy świetlówek. Następnie przetwarza ów sprzęt powtórnie z korzyścią dla środowiska. Recykling sprzętu elektronicznego skutkuje czystym środowiskiem.
  • recyklinguje gaśnice i proszek gaśniczy – czyli odbiera zużyty sprzęt w postaci gaśnic i przetwarza go.
  • fizycznie niszczy nośniki – czyli niszczy nośniki z danymi, następnie je utylizuje, przekazuje dokumenty potwierdzające odbiór nośników do utylizacji i przekazuje dokumenty potwierdzające fizyczne zniszczenie nośników. Utylizacja komputerów za pomocą niszczenia nośników z danymi polega na zautomatyzowanym rozcinaniu nośników w paski.

Profesjonalna firma posiada odpowiednie certyfikaty

Profesjonalna firma zajmująca się odbiorem zużytego sprzętu i ekologicznym przetwarzaniem go posiada oczywiście odpowiednie dokumenty, certyfikaty pozwalające na taką działalność. Na przykład samo odbieranie gaśnic to nie jest bułka z masłem, wymaga zachowania reguł bezpieczeństwa. Profesjonalna firma zawiera na m.in wydane przez Marszałka Województwa zezwolenie na recykling sprzętu elektronicznego i specjalny numer nadany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ