Jak podróżować tanio po Europie?

0
5582
Jak podróżować tanio po Europie?

Europa nie należy do najtańszych miejsc na świecie. Czasem lepiej opłaca się kupić droższy bilet i spędzić miesiąc w Kambodży, niż tydzień w nieodległej Szwajcarii. Jednak i po Starym Kontynencie można podróżować niedrogo – sprawdź jak to zrobić!

Tanie loty to nie wszystko!

W czasach tanich linii lotniczych świat znacząco się skurczył, ale jednocześnie wiele osób zachłysnęło się nowymi możliwościami i przestało zwracać uwagę na kolejne wydatki, jakie wiążą się z podróżą. Tanie loty do Barcelony? Wspaniale, ale czy wylądujemy na pobliskim El Prat, czy na Gironie położonej niemal 90 km od centrum? Czy może na Reus, także położonym daleko, w dodatku skomunikowanym z miastem znacznie słabiej niż Girona? Owszem, zazwyczaj tani lot nawet z transferem z obrzeży będzie tańszy niż bilet na tradycyjną linię lotniczą, jednak nie zawsze. Te drugie także miewają mocno konkurencyjne ceny na popularnych trasach.

Szukając bilety lotniczego nie skupiajmy się więc na jednej linii, bazując na przekonaniu, że jest ona tania. Najlepiej wziąć pod uwagę i porównać różne opcje. Może się bowiem okazać, że „zwykły” lot okaże się tańszy.

Poruszanie się po danym mieście i kraju to także dodatkowy wydatek. Wielu przewoźników posiada opcje biletów tygodniowych, rodzinnych, biletów np. na wszystkie linie w kraju czy regionie. Zawsze najdroższe będą bilety jednoprzejazdowe kupowane na miejscu, a te zakupione przez internet zazwyczaj są tańsze. Jeśli kupiłeś już bilety na samolot, sprawdź od razu połączenia lokalne i kup te bilety, które na pewno będą Ci potrzebne. Najczęściej im wcześniej kupisz, tym będą tańsze.

Uwaga na cenowe pułapki

Znajdujesz bilet za 100 zł, chcesz lecieć z kimś bliskim, ale okazuje się, że miejsca w samolocie przydzielane są losowo, więc dokupujesz dodatkową opcję wyboru za 30-40 zł. Niby niewiele, ale łącznie daje to kwotę niemal równą biletowi. Sprawdź też dokładne opłaty lotniskowe, zanim dokonasz zakupu biletu.

Podobnie jest w przypadku noclegów. Znalazłeś super okazję i liczysz się z tym, ze na miejscu dopłacisz jeszcze miejski podatek czy opłatę klimatyczną. Ale nie zawsze łatwo zauważyć, że obiekt dolicza opłaty za sprzątanie, pościel, ręczniki czy klimatyzację. Czasem są one nieobowiązkowe, a czasem musisz za nie zapłacić – tak zazwyczaj jest w przypadku sprzątania.

W hostelach i pensjonatach można też łatwo przepłacić za śniadania, zwłaszcza jeśli mówimy o krajach południowych, w którym rankiem może czekać na nas rogalik, kawa i pół pomarańczy. Sprawdź dokładnie, co jest serwowane w cenie śniadania i czy nie kupisz ich znacznie taniej robiąc zakupy samodzielnie. I na odwrót – wiele osób szukając noclegu wybiera najtańsze opcje, a może się okazać, że za niewielką dopłatą można zjeść śniadanie, które nasyci nas na kilka dobrych godzin.

A może masz zamiar wynająć na miejscu samochód i zwiedzić okolicę niezależnie od lokalnego transportu? Tu także łatwo dać się skusić niskiej cenie np. 20 euro za dzień. W przypadku wypożyczania samochodów zwykłe ubezpieczenie pokrywa szkody dopiero, gdy ich wysokość przekracza wysokość kaucji, czyli standardowo kilkaset euro. Dopiero przy pełnym ubezpieczeniu nie musisz płacić z własnej kieszeni nawet za najmniejszą rysę, ale wtedy wynajem może być nawet dwa razy droższy niż podana atrakcyjna cena.

Bądź otwarty

Trudno tanio podróżować, jeśli skupimy się tylko je jednym miejscu docelowym. Bo może połączenia do Paryża będą akurat drogie, a w tym samym czasie za grosze kupimy bilety na loty do Barcelony, Londynu czy Kijowa. Wybierz miasta, które chcesz zobaczyć, albo takie w których jeszcze nigdy nie byłeś. Najważniejsza jest otwarta głowa! Pamiętaj, że także linie kolejowe miewają atrakcyjne ceny i może się okazać, że chociaż tanio nie dolecisz do wymarzonego miasta, możesz polecieć do innego, a następnie do miejsca docelowego dojechać busem albo dolecieć pociągiem.

podroze

Otwartość dotyczy też terminu. Najdroższe bilety lotnicze zazwyczaj dostępne są w piątki, a najtańsze we wtorki lub środy. Perspektywa długiego weekendu w Rzymie może być kusząca, ale z pewnością nie tylko dla Ciebie, ale i dla setek innych osób, które mogą wtedy wziąć sobie dłuższy urlop. Jeśli chcesz podróżować naprawdę tanio, nie możesz ograniczać się w żadnym stopniu. Lecisz wtedy, kiedy jest okazja! Marzysz o locie  do Barcelony, Rzymu czy Londynu, a akurat nic ciekawego nie ma w zaplanowanym czasie? Te kierunki często mają atrakcyjne ceny, więc jeśli nie możesz akurat teraz, na pewno uda Ci się znaleźć coś później!

Wybieraj lokalnie

Nie chodzi tylko o to, żeby jadać w lokalnych restauracjach i kupować na lokalnych bazarkach – bo te mogą okazać się kolejną atrakcją turystyczną, w której słono przepłacimy ale o unikanie pośredników w wyborze noclegu czy wynajmu samochodu na miejscu. Międzynarodowe portale np. hotelowe są bardzo wygodne i często można znaleźć na nich korzystne oferty, dlatego absolutnie nie chcemy ich odradzać, ale zgodnie z poradami z poprzedniego artykuły – bądź otwarty na inne rozwiązania. Couchsurfing, campingi, pokoje wieloosobowe czy rezerwacja bezpośrednio na stronie hoteli, gdzie może istnieć opcja negocjacji ceny.

Unikaj restauracji i kawiarni przy typowo turystycznych atrakcjach. Szukaj miejsc z dala od centrum czy plaży, najlepiej takich, w którym usłyszysz przede wszystkim lokalny język. Niezbyt dobrą wizytówką restauracji jest też obrazkowe menu, zwłaszcza reklamujące pizzę i makarony, a także sztampowe dania z danego regionu. Grecja to nie tylko musaka, Chorwacja to nie tylko cevapcici, a lot do Hiszpanii pozwala spróbować nie tylko oryginalnej paelli. Nie znaczy to, że w tych krajach należy unikać słynnych dań, ale w wielu miejscach będą to po prostu wabiki na turystów.

Płacąc lokalnie pamiętaj o przewalutowaniu – kursy bankowe nie są korzystne, dlatego jadąc za granicę najlepiej korzystać z konta walutowego albo wymieniać pieniądze w kantorze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ