Skitouring – czy to sport dla każdego?

0
2075
Skitouring

Skitouring, czyli górska turystyka z wykorzystaniem nart, zyskuje w ostatnich latach coraz większą liczbę fanów. Nic w tym dziwnego – zimowe wędrówki w otoczeniu pięknych krajobrazów i dzikiej przyrody to idealny sposób na aktywny wypoczynek oraz ucieczkę od hałasu i kolejek w kurortach narciarskich. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega skitouring i czy jest to sport odpowiedni dla Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Na czym polega skitouring?

Skitouring to powrót do korzeni, gdy narty wykorzystywano do poruszania się w śniegu. Infrastruktura wyciągowa nie była jeszcze rozwinięta, więc przed każdym zjazdem ze szczytu trzeba było go zdobyć siłą własnych mięśni. Skitouring łączy w sobie elementy kilku rodzajów aktywności: narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz zimowej turystyki górskiej. Sport zyskuje popularność wśród osób, które szukają ucieczki od zgiełku miasta i są zmęczone kolejkami do wyciągów oraz tłumami w kurortach. Narty skitourowe to wolność poruszania się poza wyznaczonymi trasami i emocjonujące zjazdy w otoczeniu zapierających dech krajobrazów i pięknej przyrody.

skitury

Jak wygląda sprzęt skitourowy?

Do uprawiania skitouringu niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Narty są znacznie lżejsze od klasycznych zjazdówek, szersze od biegówek i umożliwiają przytwierdzenie fok. Buty i wiązania skitourowe działają w dwóch trybach – podejścia lub zjazdu. Podczas zdobywania szczytu zachowują się podobnie jak w biegówkach – palce są przytwierdzone do wiązania, a pięta może się swobodnie poruszać. Na czas zjazdu zmienia się ustawienie, usztywniając but w wiązaniu. Ważnym elementem sprzętu skitourowego są wspomniane już wcześniej foki, czyli pasy materiału, które przykleja się na spodnią część nart podczas podchodzenia. Na ich powierzchni znajdują się włoski, które zapewniają dobry poślizg przy poruszaniu się do przodu, ale stawiają opór i działają jak hamulec, jeśli narta próbuje odjechać do tyłu. Kiedyś faktycznie wytwarzano je z foczych futer, ale z czasem zostały one zastąpione przez materiały syntetyczne. W terenie przydają się również kije, najlepiej z dużymi talerzykami, które nie będą się zapadać w śniegu. Skompletowanie sprzętu skitourowego to spory wydatek, ale nie trzeba od razu inwestować we własne narty. Zawsze można skorzystać z usług lokalnej wypożyczalni.

Co jeszcze może być potrzebne?

Na wypad skitourowy należy założyć odpowiednie ubrania. W górach pogoda szybko się zmienia, więc trzeba się przygotować na każdą ewentualność. Odzież musi zapewniać komfort termiczny zarówno podczas męczącego podejścia w słońcu, jak i zjazdu w czasie intensywnych opadów śniegu. Najlepiej sprawdza się metoda „na cebulkę”, a mianowicie trzy warstwy oddychającej odzieży – bielizna termoaktywna, polar lub bluza oraz kurtka. Zdecydowanie nie polecamy zakładać ubrań z bawełny, które mogą doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Ubiór „na cebulkę” posiada jedną zasadniczą zaletę – w razie potrzeby poszczególne warstwy odzieży można założyć lub zdjąć i schować do plecaka. W jego wnętrzu, poza prowiantem, powinna się znaleźć jedna ważna rzecz – lawinowe ABC.

lulagoga skitury

Czy skitouring to sport dla każdego?

Skitouring nie jest niestety sportem dla leniwych, ale, przy odrobinie samozaparcia i zdrowego rozsądku, zimowymi wędrówkami po górach może się cieszyć każdy. Miłośnicy adrenaliny i dużego wysiłku znajdą dla siebie trasy ekstremalne, a zwolennicy wolnego tempa łatwiejsze i spokojniejsze szlaki w niższych partiach gór. Przed pierwszą turą warto jednak zdawać sobie sprawę, że podejścia wymagają przygotowania kondycyjnego, a zjazdy w trudnym terenie poprawnej techniki jazdy. W górach zdarzają się również lawiny, więc niezbędna jest umiejętność posługiwania się lawinowym ABC. Pierwsze kroki warto stawiać pod okiem doświadczonego instruktora, który pokaże prawidłową technikę jazdy, dopasuje trasę do umiejętności kursanta oraz przekaże wiedzę na temat rozpoznawania zagrożeń w terenie. Pierwsza tura będzie z pewnością łatwiejsza dla doświadczonych narciarzy, ale po skitoury sięgają również osoby, które nie miały wcześniej kontaktu ze sportami zimowymi.

Planujesz zacząć przygodę ze skitourami? Wszystko, co może Ci się przydać podczas pierwszej tury po górach znajdziesz na lulagoga.pl. Na naszym blogu szerzej wyjaśniamy, jaki sprzęt jest niezbędny podczas skitourowego wypadu w góry.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ