Utylizacja zużytej elektroniki to wymóg prawny

0
3953
Utylizacja zużytej elektroniki to wymóg prawny

Recykling sprzętu elektronicznego i elektrycznego jest niezwykle istotnym elementem gospodarki świata. Dzięki niemu zmniejszy się ilość sprzętów znajdujących się na wysypisku. Warto oddać stary, niepotrzebny sprzęt profesjonalnej firmie zajmującej się recyklingiem elektrośmieci. Odpowiednio użyje sprawne części i bezpiecznie zutylizuje te zepsute.

Dlaczego należy utylizować sprzęt elektroniczny?

Elektrośmieci są bardzo groźne zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska naturalnego. Utylizacja sprzętu komputerowego jest niezwykle ważna. Nieużywany sprzęt po pewnym czasie zacznie emitować substancje toksyczne, przenikające do gleby, powietrza, wody i naszej skóry. Szczególnie niebezpieczny jest azbest, kadm, chrom. Bardzo toksyczne są również związki bromu, ołowiu i rtęci. Mogą być przyczyną wielu poważnych, przewlekłych kłopotów zdrowotnych. Dlatego raz na jakiś czas skorzystajmy z usług firmy, która proponuje odbiór zużytego sprzętu.

 Recykling sprzętu elektronicznego może objąć:

  • wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego,
  • małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego,
  • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny,
  • sprzęt audiowizualny,
  • sprzęt oświetleniowy,
  • narzędzia elektroniczne i elektryczne (oprócz wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych),
  • zabawki, sprzęt sportowy i rekreacyjny,
  • wyroby medyczne (oprócz wszystkich skażonych i wszczepionych produktów),
  • przyrządy służące do kontroli i nadzoru,
  • automaty do wydawania.

Regulacje prawne

Utylizacja komputerów, telefonów i sprzętów jest niezwykle ważna dla ochrony środowiska. Aktualnie obowiązuje Ustawa z 11 września 2015 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Zastąpiła ustawę z 29 lipca 2005 roku. Zmiany w przepisach prawnych obejmują np. kwestię zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Jak wygląda recykling i utylizacja zużytej elektroniki?

Na rynku możemy znaleźć coraz więcej firm, które oferują odbiór zużytego sprzętu. Dlatego warto sprawdzić, jak wygląda recykling e-odpadów. Utylizacja komputerów i innych sprzętów elektronicznych przeprowadzana jest z troską o środowisko. Sprzęty zostają poddane obróbce mechanicznej, a następnie separacji fizycznej. Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy demontują urządzenia i dzielą poszczególne części na określone grupy. Niektóre części mogą być powtórnie wykorzystane albo poddane recyklingowi. Metalowe elementy są rozdrabniane i poddawane dalszej obróbce fizycznej oraz procesom hydrometalurgicznym.

Jak wybrać firmę zajmującą się utylizacją zużytej elektroniki?

Warto skorzystać z usług ogólnopolskiej firmy, która oferuje odbiór zużytego sprzętu. Zwróćmy uwagę na to, czy posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i pozwolenia. Zapytajmy m.in. o to, czy posiada pozwolenie na wytwarzanie oraz zbieranie i przetwarzanie odpadów. Sprawdźmy, czy firma, która zajmuje się recyklingiem sprzętu elektronicznego, działa długo na rynku. Zobaczmy, czy oferuje bogatą ofertę utylizacji sprzętu elektronicznego. Dobra firma działa zgodnie z przyjętymi normami prawnymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ