5 ciekawostek o czeskiej Pradze

0
6627
5 ciekawostek o czeskiej Pradze

Stolica Czech należy do najchętniej odwiedzanych miast na świecie – w 2016 roku do Pragi przyjechało ponad 7 milionów turystów. Nic dziwnego – w monumentalnych Hradczanach, kamiennym Moście Karola czy malowniczych uliczkach Starego Miasta można zakochać się od pierwszego wrażenia. Praga kryje też jednak wiele kameralnych atrakcji, o których często nie wspomina się w przewodnikach turystycznych. Przedstawiamy 5 ciekawostek o stolicy Czech!

Zbocz na chwilę z utartego szlaku i zobacz mniej typowe miejsca w Pradze. Na wycieczkę zapraszają specjaliści od podróżowania z AccorHotels.

1.      Praga ciekawostki – jedna z najwęższych ulic w Europie

W Pradze znajduje się jedna z najwęższych uliczek w Europie. Vinárna Čertovka ma tylko 50 cm szerokości, przez co dwie przechodzące tędy osoby nie zawsze mogą się w niej minąć. Dlatego na jej krańcach zamontowano sygnalizację świetlną. Vinárna Čertovka nie jest długa – ma jedynie 10 metrów długości. Znajduje się między dwoma budynkami w dzielnicy Malá Strana i można ją łatwo przegapić, jeśli nie wie się o jej istnieniu.

2.       Największy stadion świata

W Pradze znajduje się największy stadion i drugi co do wielkości obiekt sportowy na świecie – Strahov. Główna płyta stadionu zajmuje powierzchnię ponad 62 876 m2, a trybuny mogą pomieścić około 250 tysięcy widzów. Obecnie pełni funkcję boiska treningowego, podzielonego na 8 mniejszych placów. Niestety obiekt – a zwłaszcza trybuny – powoli niszczeje. Regularnie pojawiają się więc pomysły zburzenia stadionu.

3.      Najstarsza karuzela na świecie

Na terenie Narodowego Muzeum Techniki w Vinohradach można zobaczyć neorenesansową karuzelę z 1892 roku (można też się nią przejechać!) z figurami koni pokrytymi prawdziwą końską skórą i wypchanymi sianem. W XX wieku do karuzeli dodano również figury bocianów i samochodów.

4.      Praga atrakcje dla wielbicieli sztuki – awangardowe rzeźby

Po Pradze są rozsiane rzeźby, których autorem jest David Čérný – skandalizujący współczesny czeski artysta. Gigantyczne bobasy wspinające się po wieży telewizyjnej znajdują się na praskim Žižkovie, nad ulicą Husa zwisa, trzymająca się jedną ręką za żerdź, figura Zygmunta Freuda, a przed Muzeum Franza Kafki stoją ruchome rzeźby przedstawiające mężczyzn… oddających mocz.

5.      Ściana Johna Lennona

W latach 80. XX wieku ściana w dzielnicy Malá Strana, znajdująca się naprzeciwko ambasady Francji, została pokryta graffiti inspirowane twórczością Beatlesów i postacią Johna Lennona. Przez lata ściana była symbolem buntu przeciwko reżimowi komunistycznemu – nawet po zamalowaniu w krótkim czasie zapełniała się hasłami nawołującymi do miłości i pokoju. Dziś ściana Johna Lennona wciąż stanowi wyraz ideałów hipisowskich i pacyfistycznych.

Planujesz odwiedzić stolicę Czech? Koniecznie sprawdź najlepsze hotele Praga i wybierz nocleg w najdogodniejszej lokalizacji.

[Głosów:9    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ