Wieliczka Tour

0
2719
Wieliczka Tour

Wieliczka Salt Mine- ogólne informacje

Kopalnia Soli ,,Wieliczka„, to szeroko znana kopalnia soli kamiennej, która znajduje się w miejscowości Wieliczka, nieopodal Krakowa. Jest obiekt unikalny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod koniec lat 90, został ujęty przez listę krajowego rejestru zabytków. Kopalnia Soli ,,Wieliczka”, jest obiektem, który może mieć nawet 14 milionów lat.

Zalicza się ją do podkarpackich złóż solnych. Dzięki liczne znaleziskom archeologicznym, twierdzi się, że pierwsze wydobycia soli w tamtym rejonie, mogły sięgać epoki neolitu. Pierwszym miejscem, w którym zgłębiono szyb do wydobycia soli, była Bochnia. Krótko później odkryto także w Wieliczce, naturalne, płytko zalegające złoża soli. Tam też powstała kopalnia.

Co znajdziemy wewnątrz? 

Kopalnia liczy około 9 poziomów, najgłębszy z nich to nawet 330 metrów. Jednym z wyznaczników, który powoduje iż obiekt ten, jest tak wyjątkowy, oprócz oczywiście mikroklimatu oraz składu chemicznego wewnątrz (chlorek sodu, a także obecny w powietrzu magnez, wapń czy potas), jest to temperatura, która utrzymuje się stale na poziomie około 14 stopni Celsjusza. W szczególności wizyty w kopalni, zaleca się osobom, które miewają problemy z układem oddechowym tzw. turnusy rehabilitacyjne.

Kompleks kopalń- Wieliczka Tour oraz Bochnia, to jedyny taki zespół obiektów górniczych, niezwykły na skale światową, bowiem czynny jest nieprzerwanie od średniowiecza, aż po dzień dzisiejszy. To nie tylko miejsce, przygotowane dla osób ze schorzeniami, ale przede wszystkim otwarte na turystów z całego świata. To właśnie tutaj, prześledzimy rozwój wydobycia soli w kolejnych po sobie epokach historycznych. Trasa turystyczna, obecnie dostępna dla zwiedzających, powstała ponad dwa wieki temu. Rocznie odcinek około 3 km zwiedza ponad milion turystów z całego świata. Głównie są to Niemcy i Brytyjczycy.

W kopalni znajdziemy wiele komór czy kaplic, które zależnie od nazwy oraz przeznaczenia prezentują inne okresy historyczne, życiorysy świętych, upamiętniają ważne wydarzenia czy też oddają hołd ważnej postaci. Są to m.in Komora Mikołaja Kopernika (gdzie znajdziemy wizerunek, znanego astronoma, który stworzony został z soli), Kaplica św. Kingi (stanowi podziemną świątynię z relikwiami świętej, płaskorzeźby ukazujące sceny z Nowego Testamentu czy bożonarodzeniowa szopka) oraz inne komory, przez które np. trzeba przepłynąć używając tratwy.

Zwiedzanie Kopalni Soli ,,Wieliczka”

Zazwyczaj cena zwiedzania takiej kopalni, w zależności czy zdecydujemy się zapłacić także za transport waha się w granicach 100-130 złotych. W cenie możemy znaleźć przejazd z miejsca zbiórki do miejsca docelowego (podkrakowskiej miejscowości Wieliczka Tour), wycieczkę po kopalni z licencjonowanym przewodnikiem (zazwyczaj możemy wybrać osobę, która mówi po włosku, angielsku, hiszpańsku czy francusku), która trwa około 3-4 godzin, anglojęzycznego kierowcę, klimatyzowany bus/autobus, który zawiezie nas do Wieliczki oraz wszelkie bilety wstępu.

W czasie na zwiedzanie, mieści się także moment na zakup pamiątek. Przed taką wycieczką, należy się dobrze przygotować. Jak zostało wyżej wspomniane, stała temperatura wewnątrz kopalni to około 14-16 stopni, także obowiązkowe będą cieplejsze ubrania. Ponadto podczas takiego 4-godzinnego spaceru i zwiedzania, mamy do pokonania ponad 800 schodów, dlatego też obowiązkowe dla każdego, będą wygodne buty, tak aby w dobrych i wygodnych warunkach taką wycieczkę odbyć.

Kopalnia Soli „Wieliczka Tour„, jest oprócz Auschwitz najchętniej odwiedzanym i polecanym przez turystów miejscem w rejonie Krakowa i całej Małopolski.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ