5 najpiękniejszych parków w Poznaniu. Zanurz się w zieleni w środku miasta!

0
3604

Pomysł na lato w mieście? Nic trudnego – letnie dni mogą być przyjemne nie tylko nad morzem czy w górach. Wystarczy odnaleźć lokalizacje pełne zieleni, żeby oddychać pełną piersią i rozkoszować się ciszą pośród drzew… i to w miejskim otoczeniu. Doskonały przykład takiego miasta stanowi Poznań, który kojarzy się głównie z pięknym rynkiem i trykającymi koziołkami – tymczasem zaskakuje swoim zielonym obliczem. Poznaj 5 najciekawszych poznańskich parków i dowiedz się, jakie atrakcje się w nich kryją.

Co najlepsze, parki to przecież świetna przestrzeń do relaksu przeznaczona nie tylko dla mieszkańców. Każdy, kto przyjedzie do stolicy Wielkopolski i zatrzyma się w jednym z hoteli w Poznaniu, może w przerwie między zwiedzaniem popularnych zabytków zrobić przystanek w wybranym poznańskim parku. W całym mieście znajduje się ich aż 31 – AccorHotels przygotował ranking tych najpiękniejszych.

Park Cytadela. Wyrusz szlakiem pomników

Park Cytadela – największy, o powierzchni aż 100 ha, powstał w latach 1963–1970 jako Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko Radzieckiej. Dopiero w 1992 roku zyskał nazwę, pod jaką znany jest do tej pory, czyli Park Cytadela. W 2008 roku prezydent Polski uznał go za pomnik historii. Trzy alejki parkowe noszą nazwy al. Braterstwa Broni, al. Cytadelowców i al. Republik.

Choć na terenie parku znajduje się aż 5 cmentarzy, nie panuje tam grobowy nastrój. Na miejscu można odkryć 16 pomników i 27 rzeźb, w tym „Nierozpoznanych” Magdaleny Abakanowicz (instalacja złożona ze 112 figur). Warto pokonać park szlakiem wzdłuż tych obiektów plenerowych  z kamienia i betonu – zadziwiają swoją różnorodnością form i bogactwem inspiracji. Odwiedzający park powinni także obejrzeć rozarium i zabytkowy dąb przy Cmentarzu Garnizonowym. Cytadela to wymarzone miejsce na rodzinny spacer, ponieważ odbywają się w nim cykliczne imprezy plenerowe wzbogacone o atrakcje dla najmłodszych.

W królestwie kaktusów – Ogród Botaniczny w Poznaniu

Ogród Botaniczny w Poznaniu to placówka należąca do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 1975 roku wpisana do rejestru zabytków. Można odwiedzić go w okresie od maja do października. Zarówno ogród, jak i pawilon ekspozycyjno-dydaktyczny są otwarte dla zwiedzających przez wszystkie dni tygodnia, a wstęp jest wolny.

 Pośród roślinności szklarniowej przeważa flora z Ameryki Łacińskiej, w tym m.in. przedstawiciele rodzin kaktusowatych, ananasowatych, storczykowatych i paprociowatych. Najbardziej cenionym okazem  jest welwiczja przedziwna, czyli 45-letnia roślina rodzaju męskiego wyhodowana z nasiona – jedyna taka w Polsce. Ogród może pochwalić się jedną z najbogatszych kolekcji kaktusów w Polsce. W ogrodzie znajduje się aż 1150 gatunków sukulentów z 34 rodzin, w tym okazy pochodzące z Wysp Kanaryjskich, Madagaskaru, a także kaktusy mrozoodporne.

 Pośród egzotycznych egzemplarzy roślin łatwo jest natknąć się na ciekawe rzeźby, w tym „Dwoje pod parasolem”, umieszczoną w pobliżu głównego wejścia. Dzieło autorstwa Józefa Kopczyńskiego przedstawia parę zakochanych. Innym obiektem sztuki jest fontanna w ogrodzie francuskim uwieńczona rzeźbą baletnicy w pozie z „Jeziora Łabędziego” – tryskająca woda tworzy kształt jej spódnicy.

 Oprócz tych dzieł sztuki warto zwrócić uwagę na głaz narzutowy, ważący 130 ton, który przywieziono tu z terenu Pomorza Zachodniego, gdzie leżał prawdopodobnie od 14 tysięcy lat. Do Poznania jechał aż 5 dni, a przygotowania do transportu trwały 3 miesiące. W końcu to niebagatelny ciężar.

Park Wilsona. Odpoczynek w cieniu palmy

Wpisany do rejestru zabytków park Wilsona, o powierzchni 7,2 ha, także pełni funkcję ogrodu botanicznego, co więcej – był to pierwszy tego rodzaju obiekt w Poznaniu  (zaprojektował go Herman Kube). Teren, na którym obecnie się mieści, wykupiło w 1834 roku Towarzystwo do Upiększania Miast i Jego Okolic i założyło tam szkółkę drzew. Został nazwany na cześć prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona, a popiersie patrona, dłuta Gutzona Borgluma, znajduje się przy głównym wejściu od ulicy Głogowskiej.

W Parku Wilsona obowiązkowo trzeba obejrzeć kilka atrakcji.

  • Palmiarnia Poznańska. W jej skład wchodzi 12 pawilonów – nie wszystkie dostępne dla publiczności – w których znajduje się 1100 gatunków roślin, jak również akwarium ze 170 gatunkami ryb oraz 50 gatunkami roślin wodnych. To jeden z największych obiektów tego typu w Europie.
  • Szkoła przy ulicy Berwińskiego w Poznaniu – neorenesansowy budynek szkolny wzniesiony w latach 1903–1905, o elewacji z żółtej cegły. Wewnątrz szkoła była podzielona na część męską i żeńską, zawierała 28 klas i 3 aule.
  • Murowana muszla koncertowa z 1936 roku.
  • Rzeźba Perseusza i Andromedy odlana 1891 roku, podarunek dla miasta od cesarzowej Wiktorii z okazji jej wizyty w Poznaniu.

Chętni mogą zwiedzić wraz z przewodnikiem historyczny schron przeciwlotniczy z 1944 roku.

Park Sołacki – spacer wśród romantycznych alejek

Park Sołacki w willowej dzielnicy Sołacz uchodzi za najpiękniejszy park w Poznaniu, jak również za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzania w mieście. Został urządzony w stylu angielskim – na jego terenie posadzono prawie 3 tysiące drzew oraz 12 tysięcy krzewów. W parku mieści się staw o nieregularnym brzegu oraz kilka w większości drewnianych mostów. Na odwiedzających czekają asfaltowe alejki romantycznie oświetlone stylizowanymi na XIX-wieczne lampami, przy których można odpocząć na ławkach. Spacerowicze mają okazję napotkać takie ptaki, jak urocze kaczki mandarynki lub dzięcioły.  

W zachodniej części, gdzie w okresie powojennym stała wieża spadochronowa, obecnie znajduje się łąka przeznaczona do gier i rozrywki, a na niej place zabaw. W parku rozlegają się dźwięki muzyki na żywo, dobiegające z restauracji. Kto uda się na skraj Parku Sołackiego – pieszo bądź rowerem – trafi do zabytkowej, drewnianej poczekalni tramwajowej.

 Ogród dendrologiczny dla ciekawskich – ścieżką wśród drzew

Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest zlokalizowany na terenie Lasku Golęcińskiego przy granicy z Sołaczem. Został założony w 1919 roku jako jednostka dydaktyczna Wydziału Rolniczo-Leśniczego. Ogród zaprasza zwiedzających w sezonie zimowym od 1 października do 30 kwietnia, w dni robocze od 9.00 do 15.00, a w sezonie letnim od 1 maja do 30 września, od 10.00 do 18.00.

Na terenie ogrodu udało się zgromadzić 800 gatunków roślin drzewiastych takich jak cyprysowate, sosny i różaneczniki. Ogród może pochwalić się największą w Europie kolekcją jeżyn i malin, obejmującą prawie wszystkie gatunki polskie. Kolejny istotny eksponat to fińskie odmiany różaneczników, odporne na temperatury do minus 40oC.

W parku została wytyczona ścieżka dydaktyczna „Nasze drzewa leśne”, która pozwala zapoznać się z podstawowymi gatunkami rodzimych drzew. Latem ogród zaprasza spacerowiczów do udziału w „wiszących bibliotekach”, czyli akcji słuchania bajek na hamakach.

Sieć hoteli AcorHotels przygotowała listę atrakcji, które warto zobaczyć w Poznaniu. Po więcej inspiracji zajrzyj do magazynu AccorHotels.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ