Czym jest perz i jak z nim walczyć?

0
3476
Czym jest perz i jak z nim walczyć?

Chwasty to przeciwnicy rolników – o tym wie każdy. Niemalże każdy wie także o tym, że jednym z najpopularniejszych z nich jest perz. Występuje bardzo pospolicie, a jednocześnie wywoływać może wyjątkowo dotkliwe zniszczenia plonów. Dlatego w trosce o nasze zbiory oraz o to, co będzie można jeść w przyszłości, należy dokładanie zapoznać się z wrogiem i zniszczyć go lub zneutralizować jego działanie.

Czym jest perz?

            Perz to jeden z najpopularniejszych chwastów. Nazywany także perzem właściwym, pełzającym lub pospolitym. Jest to roślina, która rośnie na wszystkich rodzajach gleby i która wytrzymuje trudne warunki atmosferyczne oraz środowiskowe. Często rozrasta się gęsto przez co jest prawdziwą zmorą rolników, ale także osób, które marzą o pięknym, przydomowym trawniku. Co ważne, jest on trudny do usunięcia nie tylko w sposób mechaniczny, gdyż jego rozłogi mają szybką zdolność do odrastania, ale także za pomocą herbicydów. Należy jednak szukać rozwiązań i odwiedzać strony, takie jak Syngenta.pl, by dowiedzieć się czegoś więcej o możliwościach walki z perzem.

Jak zwalczać perz?

            Perz, czyli wieloletnia trawa, rozmnaża się w sposób wegetatywny. Długie, podziemne rozłogi posiadają krótkie międzywęźla z łuskowatymi listkami. Perz może dorastać nawet do 1,5 metra. Jest to roślina wiatropylna. Aby z nim walczyć należy zadziałać kompleksowo. Jest on trudny do wyrugowania, głównie ze względu na jego zdolności do regeneracji. Należy zatem poprzeć stosowanie środków chemicznych także środkami mechanicznymi. Kontrola powierzchni przed zasianiem jest niezwykle istotna. Nie inaczej jest w przypadku ziaren, które mogą być zanieczyszczone tzw. ziarniakiem. Warto zastosować zarówno herbicydy dolistne, jak i doglebowe i cały czas szukać perzu w glebie.

            Usuwanie perzu jest niezwykle trudne i czasochłonne, jednak możliwe, przy zastosowaniu różnorodnych środków i stałej kontroli. Niemniej jest to jedne z najtrudniejszych przeciwników rolnika i tylko jego dobre rozpoznanie oraz skuteczne przeciwdziałanie może uratować plony.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ