Dziecko w samochodzie, czyli jaki wybrać fotelik?

0
2142
Dziecko w samochodzie, czyli jaki wybrać fotelik?

Jest kilka rzeczy, które przed zakupem fotelika samochodowego powinien wiedzieć każdy rodzic. Wbrew różnym opiniom, ten niezbędny element wyposażenia rodzinnego samochodu ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Przyjrzyjmy się zatem, na co zwracać uwagę i dowiedzmy się, jak dokonać odpowiedniego zakupu.

Rozmiar fotelika

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze fotelika powinien być wiek i wzrost dziecka. Fotelik nie może być ani za mały, ani za duży. Istotne dla bezpieczeństwa jest to, aby głowa dziecka nie wystawała poza oparcie. Rozmiary fotelików oznaczane są zazwyczaj za pomocą przedziałów wagowych oznaczających ciężar malucha. Przykładowo, foteliki Coto Baby produkowane są m.in. w przedziałach 0-18, czy 9-25kg.

Bezpieczne mocowanie

Choć wydaje się to nieoczywiste, nie każdy fotelik samochodowy będzie pasował do każdego auta. Kluczowe dla bezpieczeństwa jest jego stabilne umocowanie. Fotelik nie może ruszać się na boki ani przesuwać w czasie jazdy. Należy również zwrócić uwagę na to, czy pasy w samochodzie są wystarczająco długie, aby go objąć. Warto pomyśleć nad zakupem modelu zaopatrzonego w specjalne prowadnice do pasów, które w razie kolizji ochronią miednicę dziecka. Wśród produktów Coto Baby taką funkcję posiada m.in. fotelik Strada.

Mocowanie ISO-FIX – pewność bezpieczeństwa

ISO-FIX to najpewniejszy i najbezpieczniejszy system mocowania dziecięcych fotelików samochodowych. Jest możliwy we wszystkich autach zgodnych ze standardami ISO, które zostały wypuszczone na unijny rynek po 2006 r. Fotelik jest w takim przypadku mocowany do specjalnych uchwytów połączonych z nadwoziem. Zazwyczaj właściciele aut nie zdają sobie sprawy z ich obecności, gdyż są one ukryte głęboko między oparciem a siedziskiem fotela. Przykładem fotelika Coto Baby korzystającego z systemu ISO-FIX jest model Aurora czy też Lunaro Pro. Ten drugi jest dodatkowo wyposażony w trzeci pas mocujący, znany pod nazwą TopTether.

Kierunek mocowania

Nie każdy rodzic wie, że niektóre foteliki można mocować na dwa sposoby: przodem oraz tyłem. Tylko po co montować fotelik na odwrót? Powodem jest budowa anatomiczna małych dzieci, które mają stosunkowo dużą głowę do reszty ciała. W razie zderzenia, niepodparta niczym główka dziecka z dużą siłą leci do przodu, co może prowadzić do tragicznych w skutkach urazów. Z tego względu wiele fotelików Coto Baby daje rodzicom możliwość zamontowania fotelika tyłem.

Podsumowanie

Wybór fotelika powinien być uzależniony przede wszystkim od dwóch głównych czynników: wieku i rozmiaru dziecka oraz najlepszego możliwego systemu mocowania dla danego modelu samochodu. Już teraz warto sprawdzić, jakie opcje przygotowała na każdą okoliczność marka Coto Baby!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ