Jak rozpocząć hodowle węża? Co przygotować?

0
877

Terrarystyka od dłuższego czasu cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Ludzie coraz częściej decydują się na takie zwierzęta jak pająki, skorpiony, żaby, jaszczurki czy węże. Nic dziwnego, w końcu jest w czym wybierać, a każde z tych zwierząt zachwyca swoją barwą i zachowaniem. Odpowiednio przygotowane terrarium może być ozdobą i chlubą mieszkania. Choć samo zwierzę nie będzie przywiązywało uwagi do wystroju, to dla właściciela może stanowić ogromną frajdę. Poznajmy zatem wyposażenie terrarium dla węża zbożowego.

Wąż zbożowy – ulubieniec w wielu domach

Jeżeli jesteśmy początkujący i zdecydowaliśmy się na hodowanie węża, to powinniśmy wybrać takiego, który będzie odporny na nasze błędy, a także nie będzie stanowił dla nas zagrożenia. Dlatego jednym z najbardziej polecanych gatunków jest wąż zbożowy. Posiada kilka swoich odmian kolorystycznych, więc jeśli na pewno będziemy mieli w czym wybierać.

Terrarium dla węża – wielkość i podłoże

Jednakże zanim postanowimy go przynieść do domu, powinniśmy przygotować dla niego odpowiednie terrarium. Przede wszystkim powinno mieć odpowiednie wymiary minimalne: długość 80 cm, głębokość 50 cm, a wysokość 40 cm. Terrarium powinno być zamykane z każdej strony, również od góry, ze względu na fakt, że “zbożówki” preferują wspinanie się w różne miejsca i mogą lubić ucieczki.

Należy także zadbać o odpowiednie podłoże, które będzie dla węża bezpieczne. Zdarza się, że wąż podczas polowania zbiera je do pyska i połyka wraz z ofiarą, co może spowodować poważne problemy zdrowotne u naszego gada. Dlatego najlepszym możliwym wyborem jest użycie lignocelu. Jest on bezpieczny i można go wymieniać co miesiąc.

Preferowane temperatury i wilgotność

Pamiętajmy, że nasze terrarium powinno zostać podzielone pod względem temperatury. Jedna jego strefa musi być chłodniejsza, a druga cieplejsza. Warto zwrócić uwagę także na wilgotność.

Dlatego w naszym terrarium powinny również znaleźć się termometr i higrometr. Za pomocą pierwszego będziemy mieć kontrolę nad temperaturą, a higrometr pozwoli na dostosowanie wilgotności. Temperatura za dnia powinna wynosić w strefie ciepła od 31 do 32 stopni Celsjusza, a poza nią 25 do 28 stopni Celsjusza. Nocą w strefie ciepła termometr powinien wskazywać 27 do 28 stopni C.

W celu zapewnienia takiego ogrzewania możemy skorzystać z maty grzewczej, którą przyczepia się do szyby. Możemy również zainstalować kabel grzewczy. Niezbędne oczywiście będą również lampy grzewcze, które są również odpowiedzialne za odpowiednie doświetlenie terrarium. Lampa dzienna może mieć żółte światło, zaś na noc należy wybrać czerwoną żarówkę.

Jeśli w naszym terrarium panuje zbyt niski poziom wilgotności, warto zadbać o zakup odpowiedniego zraszacze, który wprowadza „mgłę” do środka i pomaga w utrzymaniu jej na prawidłowym poziomie.

Inne akcesoria

Dodatkowo powinniśmy przygotować dla naszego węża zbiornik na wodę, z którego będzie mógł pić. W razie potrzeby musi on mieć także możliwość wejścia do niej. Może się to okazać niezwykle ważne podczas przechodzenia wylinki.

Nie należy zapomnieć o niezbędnych kryjówkach, które zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa. Będzie mógł w nich odpoczywać i schować się, kiedy poczuje się zagrożony.

Nie powinniśmy także zapominać o długiej pęsecie, za pomocą której powinniśmy podawać pokarm. Lepiej, aby wąż nie kojarzył naszej ręki ani naszego zapachu z jedzeniem, ponieważ może nas wówczas zaatakować.

Wszystkie niezbędne akcesoria dla węży i innych zwierząt terrarystycznych oferuje sklep zoologiczny online.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ