Nauka latania motolotnią – co warto o tym wiedzieć?

0
4099

Sporty ekstremalne np loty paralotniowe cieszą się coraz większą popularnością. Co warto na ten temat wiedzieć? Jak wygląda lot paralotnią? Czy nauka latania motolotnią jest trudna?

Paralotniarstwo – co to za sport?

Paralotniarstwo to sport lotniczy. W Polsce pojawił się w latach 80. XX wieku. Jednak obecnie trudno jest jednoznacznie określić jak dużo osób lata na parolotni. Wielu lotników po prostu nie posiada oficjalnej licencji. Jednak kursy paralotniowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Paralotnia a lotnia

W zasadzie z punktu widzenia laika paralotnia i lotnia wyglądają tak samo. Jednak różnice są i to dość istotne. Paralotnia to szybujący miękkopłat, który może, ale nie musi posiadać napęd mechaniczny. Paralotnia nie ma więc twardych elementów. Pilot siedzi w specjalnej uprzęży i steruje nią linkami i balansem ciała. Lotnia natomiast elementy usztywniające już posiada> Ta klasyczna nie posiada silnika. Steruje się nią poprzez zmianę położenia ciała.

Czy sterowania paralotnią jest trudne?

Szkolenia paralotmiowe cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób boi się jednak samego lotu. Oczywiście to sport ekstremalny, bo lot odbywa się na znacznej wysokości. Rzeczywiście pilot powinien zachować szczególną ostrożność i stale kontrolować sytuację. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na zaniedbanie czy zamyślenie, bo każde niedociągnięcie może mieć tragiczne skutki. Na pierwszy rzut oka jednak paralotniarstwo nie wydaje się być bardzo skomplikowane. Tymczasem do sterowania paralotnią potrzebne jest duże doświadczenie i wprawa.

Jak wygląda lot na paralotni?

Co ciekawe, wyróżnia się kilka form latania na paralotni. Rodzaj lotu oraz samego statu zwykle dopasowuje się do aktualnych warunków pogodowych oraz umiejętności samego pilota. Dla paralotniarzy najlepszy jest całkowity brak wiatru, przynajmniej podczas startu. Nie zaleca się natomiast startowania podczas kiedy wiatr wieje w plecy, zwłaszcza w przypadku osób początkujących w tym temacie. To bardzo niebezpieczne.

Nauka latania motolotnią – Flyingman.pl

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ