Oferty biur podróży – na co zwracać uwagę

0
2724
Oferty biur podróży - na co zwracać uwagę

Wiele osób nie lubi wyjazdów na własną rękę i nie ma czasu, aby samodzielnie zaplanować i zrealizować wymarzoną podróż. W takiej sytuacji warto zdecydować się na ofertę biura podróży – ich dostępność na rynku jest bardzo zróżnicowana i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak warto pamiętać o tym, iż biuro podróży to przede wszystkim firma, której celem jest zysk i dlatego stosuje różne chwyty, aby zachęcić klienta do wykupienia określonej wycieczki. Dlatego decydując się na ofertę biura podróży należy stosować się do kilku podstawowych zasad, co pozwoli uniknąć rozczarowania i straty pieniędzy.

1. Wybór biura podróży

Wybierając określone biuro podróży należy przede wszystkim sprawdzić, czy istnieje ono legalnie i czy posiada odpowiednie środki na wypadek bankructwa. Najlepiej zdecydować się na wyjazd z biurem, które jest zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki bądź w którejś z izb regionalnych.

2. Cena wycieczki

Nie należy zbyt pochopnie sugerować się ceną i przede wszystkim sprawdzić, co ona w sobie zawiera. Może się okazać, iż wyjazd za niewielkie pieniądze jest pozbawiony wyżywienia, wizy, dodatkowych wycieczek, opieki rezydenta, pilota bądź napiwków. Zawsze należy dokładnie zapytać, co wchodzi w zakres proponowanej ceny. Nie można też zakładać, iż uda się pojechać na zagraniczny wyjazd za wyjątkowo niską cenę, gdyż to jest po prostu mało realne.

3. Program wycieczki

Dla wielu osób to właśnie program podróży jest najważniejszym kryterium przy wyborze określonej wycieczki. Co innego wybierze osoba samotna, co innego emeryt bądź rodzina z dziećmi. Przy wycieczkach objazdowych ważne jest to, co się zobaczy – jednak nie należy przesadzać, gdyż program „10 miejsc w tydzień” będzie po prostu męczący, a radość z oglądania stolic z okien autokaru niewielka.

4. Termin wycieczki

Przy wyborze terminu podróży należy uwzględnić klimat, aby nie trafić na monsunowe deszcze, mgły bądź upały przekraczające 50 stopni w cieniu. Warto dostosować wyjazd do lokalnych wydarzeń (na przykład karnawał w Brazylii), co niewątpliwie zwiększy atrakcyjność wycieczki. Termin podróży ma zazwyczaj wpływ na cenę – wyjazd na hiszpańską plażę w trakcie sezonu letniego będzie znacznie droższy, niż wycieczka w to samo miejsce w okresie jesiennym.

5. Standard wycieczki

Wybierając określoną wycieczkę należy zwrócić uwagę na hotelowy standard. Trzeba pamiętać o tym, iż w hotelu nie będzie się spędzało całych dni, więc nie musi on posiadać pięciu gwiazdek. Dobrze jednak, gdy jest czysty i położony w bezpiecznej dzielnicy. Istotną kwestią jest wyżywienie – można zdecydować się jedynie na śniadania (najlepiej w postaci szwedzkiego stołu) bądź na całodniowe wyżywienie (co podnosi koszt wycieczki).

Kwestią podstawową w wyborze wycieczki z biura podróży jest dokładne przeczytanie umowy – zwłaszcza to, co jest napisane drobnym drukiem. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i dodatkowych opłat, o których nie było mowy podczas rozmowy z pracownikiem biura.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ