Plecak na długi marsz – w co zapakować się na biwak?

0
4760

Jeśli planujesz kilkudniowy biwak na łonie natury, potrzebny będzie Ci odpowiedni plecak, w którym pomieścisz potrzebne podczas takiej wyprawy przedmioty. Na szczęście oferta na plecaki jest na tyle bogata i różnorodna, że każdy turysta lub miłośnik survivalu znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Zanim kupisz nowy plecak zastanów się, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Ile przedmiotów masz zamiar ze sobą zabrać? Czy będziesz podróżował w każdej pogodzie? Czy będziesz długo maszerował, czy może na miejsce biwaku dojedziesz samochodem, pociągiem lub autokarem? Odpowiadając sobie na tego typu pytania, znalezienie odpowiedniej torby na wyjazd nie powinno stanowić większego problemu.

Jak dużego plecaka potrzebujesz?

W sprzedaży znajdziesz plecaki o zróżnicowanej pojemności. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą większą ilość wyposażenia, w tym namiot, śpiwór i karimatę, potrzebował będziesz dużego plecaka o pojemności sięgającej 60 litrów lub więcej. Jeśli wybierasz się na krótszą wycieczkę, tak duży plecak nie będzie Ci potrzebny. Gdy wyprawa jest naprawdę krótka, a na miejsce biwaku dojedziesz autem, alternatywą dla klasycznego plecaka może być poręczna torba turystyczna. Torby podróżne nosi się na ogół w dłoni lub na jednym ramieniu, w związku z czym tego typu wyposażenie nadaje się jedynie na krótkie piesze trasy. Gdy wiesz, że będziesz przemierzał duże odległości, jedynym sensowym rozwiązaniem są pojemne plecaki turystyczne na stelażu, z szerokimi, regulowanymi szelkami i pasem biodrowym, który pomoże rozłożyć ciężar dźwiganego na plecach ekwipunku, na większą powierzchnię Twojego ciała.

Czy będziesz podróżował w deszczu?

Jeśli nie boisz się zmian pogody i zamierzasz podróżować nawet w deszczu, potrzebny będzie Ci plecak wykonany z nieprzemakalnego materiału lub będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, którym osłonisz plecak przed wilgocią. Nowoczesne plecaki i torby tworzone z myślą o miłośnikach survivalu, trekkingu i wspinaczki górskiej, zwykle wykonane są z tkanin zabezpieczonych przed wilgocią. Jeśli jednak wiesz, że prognozy pogody są niekorzystne, możesz skorzystać ze specjalnych impregnatów w sprayu, które zapewnią dodatkową izolację i tym samym zabezpieczą przedmioty przechowywane wewnątrz plecaka przed przypadkowym zamoknięciem.

Podróżujesz pieszo czy samochodem?

Jeśli planujesz pieszą wędrówkę, niezależnie od wielkości plecaka, warto szukać konstrukcji o jak najmniejszej wadze. Lekkie plecaki pozwolą zabrać w podróż ekwipunek o nieco większej masie. Dzięki temu możesz zabrać ze sobą większą liczbę przedmiotów, co wpłynie na większy komfort podczas wypoczynku w terenie, a także na większe bezpieczeństwo w czasie podróży. Jeśli podróżujesz autem, szukaj torby o wymiarach dostosowanych do Twoich aktualnych potrzeb, do ilości przedmiotów, jakie zamierzasz zabrać ze sobą na biwak. W praktyce taka torba nie musi mieć dużych rozmiarów, bo w jej wnętrzu powinno znaleźć się miejsce jedynie na odzież na zmianę, na podstawowe przybory kosmetyczne czy na akcesoria potrzebne do przygotowania posiłków i do jedzenia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ