Strażak – jak wygląda praca w takim zawodzie?

0
2308
strażak

Osoby pracujące na stanowisku strażaka najbardziej cenione są za poświęcenie, które składają wykonywanie swoich czynności zawodowych. Pracując na takim stanowisku podczas pełnienia obowiązków narażamy własne zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet żyć. Powoduje to, że strażak jest zawodem bardzo szanowanym i uznanym wśród społeczności. Cenimy strażaków oczywiście za gaszenie pożarów, a także niwelowanie jego skutków. Strażacy wyposażone są w specjalne pojazdy z komorą wodną, wężami oraz hydrantami. Opancerzenie są w kombinezony przeciwpożarowe wykonany z wodoodpornego materiału. Jakie specjalizacje zawodowe istnieją w takim zawodzie? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-strazaka-zobacz-z-czym-zazwyczaj-mierza-sie-strazacy/

Specjalizacje zawodowe wynikające z pracy jako strażak

W ramach swojej pracy specjalizować się możesz w kilku dziedzinach. Jeżeli zgłosić taką potrzebę, twoje zdolności mogą być efektywnie wykorzystywane, a straż zarządzana będzie bardziej logistycznie. Podział taki ma wpływ przede wszystkim na wykonanie zadania, a w ramach tego możesz być:

Ratownikiem wysokościowym – gdzie wykazywał się przede wszystkim zdolnościami wspinaczkowymi oraz umiejętnością dotarcia w bardzo nietypowe miejsca. Ponadto osoba taka potrafi uratować nie jedno życie. Mówiąc o dużych wysokościach, mamy na myśli też stały, ale również kanały, kominy czy dachy.

Specjalistą technicznym – taka osoba porzucona jest na pierwszą linię walki o życie poszkodowanych w wypadkach i katastrofach budowlanych. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu osoba taka przecina wraki oraz przybija ściany, tak aby wydostać wciąż żywych.

Ratownikiem wodnym – Twoim polem walki o życie będzie teren zalewowy, który dotknięty został katastrofę naturalną. Przeprowadzać będziesz tam podwodne poszukiwania oraz wyciągać ludzi z wody.

Specjalistą chemiczno-epidemiologicznym – jesteś osobą zajmującą się wyjeżdża nie w akcję, gdy ma się do czynienia z rozpaleniem szkodliwych substancji chemicznych, z gorących czy zakaźnych.

Warunki pracy strażaka

Taka praca należy z pewnością do wyczerpujących fizycznie ale i psychicznie. Pracować Przyjdzie na nas naprawdę niebezpiecznymi oraz trudnymi sytuacjami. Naszymi przeciwnikami będzie nie tylko ogień, że również inne warunki atmosferyczne, które czasami mogą zagrażać naszemu życiu. Może to być na przykład niepewna konstrukcja płonącego budynku, szkodliwe substancje chemiczne czy upływający czas. To właśnie on stanowi największą presję w walce o mienie i życie ludzkie. Musimy być osobami posiadającymi bardzo dużą odporność na stres, potrafiące myśleć logicznie W sytuacjach krytycznych, oraz szybko podejmować działania. Czasami samo zgaszenie wodą nie wystarczy. Musimy być przygotowani na udzielenie pierwszej pomocy, przeprowadzenie akcji ratunkowej umierającego oraz na zabezpieczenie niebezpiecznego dla życia miejsca.

Zobacz też: http://www.wakacje-marzen.pl/ile-jest-w-stanie-zrobic-strazak/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ