Turystyka stadionowa, jakie stadiony warto odwiedzić?

0
1990
Turystyka stadionowa

Turystyka stadionowa to spolszczona nazwa zjawiska, jakim jest groundhopping. Odnosi się do podróżowania i zwiedzania różnych stadionów. Mogą to być najsłynniejsze i największe stadiony, jak i mniejsze budowle sportowe. 

Choć turystyka stadionowa to wciąż mało popularne hobby, to niektórzy fani zwiedzają świat wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu ciekawych miejsc związanych z piłką nożną. Turystyka stadionowa jest alternatywnym sposobem na podróżowanie i zwiedzanie świata. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza stadionami skorzystać także z innych atrakcji turystycznych odwiedzanych miejsc, jednak stadion w tym wypadku zawsze gra pierwszą rolę. Jesteś ciekawy, jakie są najgorętsze stadiony w Europie? Poniżej przedstawiamy subiektywny przewodnik z zakresu turystyki stadionowej. 

Celtic Park 

Stadion Celtic Park znajduje się w Szkocji, Glasgow. Jest to główny stadion klubu piłkarskiego Celtic F.C. Budowla pomieści 60 355 widzów. Rekordowa liczba kibiców przybyła na stadion w 1938 roku podczas meczu z Rangers F.C. i wynosiła ok. 92 tys. widzów. Data otwarcia to 1892, od tego czasu stadion remontowany był czterokrotnie. Stadion ma charakterystyczne wejście, wzniesione z czerwonej cegły, z którego wchodzi się na trybunę główną. Stadion składa się dokładnie z czterech trybun.

Anfield 

Stadion Anfield został oddany do użytku w 1884 r. Z początku użytkowany był przez Everton, jednak później swoje mecze rozgrywał tam Liverpool. Szacuje się, że pomieści 54 074 kibiców. Stadion wielokrotnie był rewitalizowany i rozbudowywany. Ciekawostką jest, że boisko na stadionie Anfield ma dokładnie wymiary 101 × 68 m. Według wymogów od UEFA, jako stadion czwartej kategorii, powinno mieć 105 × 68 m. To prowadzi do sytuacji, kiedy dopuszczenie stadionu do rozgrywek Ligi Mistrzów czy Ligi Europy wymaga nadzwyczajnej zgody UEFA.

Stadio San Paolo

Stadion znajduje się w Neapolu, we Włoszech. Swoje mecze rozgrywa na nim zespół SSC Napoli. Otwarty został w 1959 r. W swoim szczytowym okresie, w efekcie wielu remontów i przebudowy, był w stanie pomieścić około 85 000 miejsc, co uczyniło z niego drugi z największych stadionów we Włoszech. Na dzień dzisiejszy kibicować może 65 000 ludzi.

Turystyka stadionowa – podsumowanie 

Na pewno nikt nie chciałby podważyć stwierdzenia, że piłka nożna jest najbardziej popularną dyscypliną sportową na świecie. Niektóre źródła podają, że ma około 4 miliardów fanów. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach rozwinęła się turystyka stadionowa. Prawdziwi kibice piłki nożnej jeżdżą w miejsca, na których rozgrywały się najbardziej emocjonujące spotkania. Kibice, którzy nie mogą sobie pozwolić na odwiedzenie stadionów w trakcie trwania meczu i tak chętnie zwiedzają go, kiedy murawa jest pusta, czyli po sezonie. 

Polskie stadiony 

W Polsce również można wyróżnić kilka stadionów, które są warte uwagi hobbystów turystyki stadionowej. Na pewno nikogo nie zdziwi fakt, że w tym zestawieniu wspomnimy o stadionach najlepszych polskich drużyn. Zacznijmy od stadionu, na którym rozgrywa swoje mecze Legia Warszawa, czyli Stadionu Miejskiego Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego. Oficjalne otwarcie stadionu miało miejsce w 2010 r., a jego budowa trwała 30 miesięcy. Polscy kibice są grupą bardzo wierną grupą i licznie zbierają się na meczach Legii. Dodatkowo na uwagę zasługuje Stadion Lecha Poznań oraz Stadion Widzewa Łódź.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ