Jak wybrać dobry VPN?

0
1932
Jak wybrać dobry VPN

Na rynku dostępne są setki usług VPN, więc wybór tej odpowiedniej wcale nie jest taki prosty. Na co zwrócić uwagę przy wyborze VPN? Jakie cechy ma dobry VPN? Jakie są różnice między najsłabszym a najlepszym VPN? Jeśli jesteś na etapie poszukiwań, poznaj naszą „top listę” parametrów, które najlepszy VPN powinien posiadać w swoim pakiecie. Z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Czy warto korzystać z VPN?

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań usługi oznacza to, że jesteś przekonany o słuszności jej posiadania. I bardzo dobrze, gdyż – dla przypomnienia – Wirtual  Private Network jest najlepszym rozwiązaniem, by wszelkie działania w Internecie były anonimowe i bezpieczne.

Dzięki usłudze użytkownik łączy się z siecią za pośrednictwem specjalnego serwera pośredniczącego, tworzącego zaszyfrowany tunel, który chroni prywatność. Może w prosty sposób zmienić Twój adres IP, omijać cenzurę czy odblokować strony internetowe. VPN stosują małe firmy i duże korporacje ale coraz większą popularność zdobywa również pośród zwykłych użytkowników online. Zobacz na co zwrócić uwagę przy wyborze sieci VPN i dołącz do szczęśliwego grona posiadaczy.

Funkcje dobrego VPN

Przed wyborem VPN musisz zacząć od zweryfikowania swoich potrzeb względem usługi. Dokładnie określ czego potrzebujesz, gdyż inne priorytety będą dla sieci domowej, inne dla biznesu a jeszcze inne dla osób które często podróżują.

Jedno jest pewne: porządny VPN musi mieć w swoim repertuarze:

 • bezpieczeństwo: pełna anonimowość: brak logów, zmiana i ukrywanie adresów IP, silne szyfrowanie (komunikacja przesyłana kilkoma serwerami)
 • prędkość połączenia: szybkie i stabilne łącze
 • duża ilość lokalizacji serwerów: brak ograniczeń pod względem dostępnych miejsc i zasięgu
 • łatwa obsługa: intuicyjna, szybka i bezproblemowa
 • pomoc techniczna: pomoc obsługi klienta w razie występowania problemów technicznych
 • bezpłatna wersja próbna: opcja darmowej wersji testowej, dzięki której można sprawdzić możliwości usługi
 • opinia o dostawcy: dobra rekomendacja wśród wizytowników na forach

Powyższe parametry powinien posiadać każdy dobry VPN. Przed podjęciem decyzji o wyborze koniecznie je uwzględnij. Tylko wtedy zyskasz pewność, że otrzymujesz produkt który zapewni prywatność, anonimowość i ochronę przez cyberprzestępcami.

Oczywiście poszczególni dostawcy oferują również szereg funkcji dodatkowych, jak np. dedykowany klient VPN, który pozwala na indywidualną konfigurację ustawień czy też dodatkową warstwę zabezpieczeń w postaci własnego systemu rozpoznawania nazw (DNS). Ale to już temat na odrębny artykuł.

Darmowy czy płatny VPN?

Odpowiedź jest jedna: zainwestuj i wybierz płatną opcję, a nie pożałujesz. Płatny VPN zawiera wszystkie niezbędne funkcje i stanowi kompleksową usługę gwarantującą prywatność oraz bezpieczeństwo. Z darmowym wariantem sprawa wygląda nieco gorzej.

Niestety bardzo często ma wiele ograniczeń i nie zapewnia ochrony. Oczywiście nie można generalizować, jednak warto zwrócić uwagę na – potwierdzone opiniami użytkowników – minusy i zagrożenia:

 • mała ilość serwerów
 • limit przepustowości/pobieranych danych
 • mniejsza szybkość transferu
 • brak pomocy technicznej
 • ograniczona ilość dodatkowych funkcji
 • wyciek i sprzedaż danych w celach reklamowych

Zatem odpowiedź nasuwa się tylko jedna: najkorzystniej zainwestować w płatną wersję VPN. Na bezpieczeństwie nie warto ryzykować. Pamiętaj o możliwości skorzystania z oferowanej przez wielu producentów darmowej wersji testowej! Dzięki niej sprawdzisz jakość usługi i zyskasz pewność co do słuszności wyboru.

Na pierwszy rzut oka wybór VPN może wydawać się skomplikowany. Jeśli jednak dokładnie określisz swoje potrzeby i uwzględnisz kluczowe funkcje które powinna posiadać dobra usługa, sprawa stanie się o wiele prostsza. Zwróć również uwagę na wszechstronnego VPN,  obsługującego jednocześnie wiele systemów operacyjnych.

Dzięki temu nawiążesz połączenie ze swoim PC, laptopem, smartfonem lub sprzętem który planujesz zakupić. Jak widać, najlepsza usługa jest w stanie zapewnić anonimowość i bezpieczeństwo działań w sieci oraz zadowolić najbardziej wymagającego odbiorcę. Drogi użytkowniku, drogi przedsiębiorco, a Ty jaki VPN wybrałeś?

___

Artykuł przygotował CORE – dystrybutor AVG VPN

avg vpn

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ