Jakie kalosze i wodery będą najlepsze do wędkowania?

0
2873

Wędkarstwo to niezwykle wymagający sport, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Niewątpliwie podstawowymi elementami wyposażenia każdego wędkarza są funkcjonalne kalosze wędkarskie i wodery. Jak wybrać idealny ekwipunek do wędkowania?

Czym są wodery?

Dla przypomnienia – wodery to takie nieprzemakalne buty i spodnie w jednym. Z reguły sięgają do pasa, a czasem nawet do pach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wejścia do wody, a w kontekście wędkowania taka konieczność istnieje praktycznie zawsze. Można je wykorzystać zarówno przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie, jak i krótkotrwałym łowieniu. W wędkarskim ekwipunku są niezbędnym elementem, zaraz obok tradycyjnych kaloszy. Uchronią nas przed przemarznięciem, przemoknięciem i w konsekwencji przeziębieniem.

Jaki materiał na kalosze wędkarskie i wodery?

Dobierając odpowiednie kalosze wędkarskie i wodery warto postawić na materiały o dużym stopniu nieprzemakalności. Optymalne będą na przykład modele, pokryte z wierzchu PCV, czyli polichlorkiem winylu, z podszewką z dzianiny poliestrowej, wyściółką włókninową wymienną oraz podeszwą z antypoślizgową warstwą PVC. Przydadzą im się również solidne i wytrzymałe szelki. Z podobnych materiałów wykonuje się również kalosze. Tutaj częściej stawia się jednak na EVA, czyli formalnie polietylen-co-octan winylu. Dobrze, aby dodatkowo były wyposażone w wymienne wkładki.

Ekwipunek, który utrzyma temperaturę

Warto też pamiętać, aby upewnić się, że wybierane kalosze wędkarskie i wodery zapewniały optymalną termoizolację. Najlepsze modele gwarantują komfortowe użytkowanie nawet do -30 stopni Celsjusza. Dodatkowo wiele egzemplarzy posiada wymienne wkłady, dzięki czemu łatwo je dostosować do panujących warunków atmosferycznych.

Zwróć uwagę na odpowiedni bieżnik

Ważnym elementem zarówno kaloszy, jak i woderów jest również funkcjonalny bieżnik. Tego typu obuwie powinno zostać wyposażone w antypoślizgową warstwę, dzięki czemu nie przewrócisz się na śliskim błocie, mokrej trawie, śniegu, a nawet lodzie. Dodatkowo bieżnik powinien mieć odpowiednią, chropowatą strukturę, dzięki czemu będzie zapewniał lepszą przyczepność, stabilizację i pewny punkt podparcia.

Czy warto kupić jednocześnie wodery i kalosze?

Warto posiadać kalosze wędkarskie i wodery jednocześnie. Mają one bowiem różną funkcjonalność. Czasem lepiej sprawdzą się niższe buty, zapewniające większy zakres ruchów i szybsze przemieszczanie się. Czasem natomiast konieczne będzie wejście do wody i jednak posiadanie wysokich, sięgających pach butów/spodni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ