Lista UNESCO – często o tym słyszysz, a nie wiesz co to jest? Sprawdź!

0
1645
unesco
fot. pexels.com

Być może Ty też jesteś jedną z tych osób, która często słyszy o tzw. liście UNESCO lub że dany zabytek czy miejsce znajduje się na tej liście i niestety nie wiesz do końca, co to znaczy. Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, który rozjaśni Ci czym jest ta lista i co to w zasadzie oznacza, że dane miejsce zostaje wpisane na tę listę!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/lasy-wawrzynowe-botaniczne-arcydzielo-wpisane-na-liste-unesco/

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

Powszechnie znana lista UNESCO to w rzeczywistości Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to zbiór obiektów z dziedziny kultury, jak i natury, które cechują się szczególną wartością powszechną dla ludzkości w skali globalnej. Listę tę prowadzi i jest za nią odpowiedzialna wyspecjalizowana organizacja ONZ – UNESCO.

Co decyduje o tym, że obiekt zostaje wpisany na listę UNESCO?

By dany obiekt mógł zostać wpisany na listę UNESCO musi on przejść konkretną procedurę. Składa się ona z 6 kroków. Poniżej jest ich skrócona charakterystyka, która pomoże Ci zobrazować cały proces wpisywania na listę UNESCO.

  1. Najpierw państwa, które zajmują się konwencją UNESCO wybierają obiekty, które potencjalnie mogłyby znaleźć się na takiej liście. Zostają one umieszczone na tzw. liście informacyjnej.
  2. Następnie obiekty z tej listy informacyjnej są przesyłane do Centrum Światowego Dziedzictwa.
  3. W Centrum Światowego Dziedzictwa następuje głosowanie na obiekty, które zostały wytypowane, by znaleźć się na liście UNESCO. 
  4. W tym kroku następuje weryfikacja wniosków.
  5. Sama weryfikacja to jedno. Trzeba jeszcze poprawnie wypełnione wnioski przesłać do ekspertów z ICOMOS oraz IUCN, którzy te nadesłane wnioski oceniają.
  6. W ostatnim dopiero kroku następuje podjęcie decyzji o tym, czy dany obiekt znajdzie się na liście UNESCO. Decyduje o tym Komitet Światowego Dziedzictwa na corocznej sesji. Obiekt musi być nie tylko wybrany i zaakceptowany, ale również spełniać minimum 1/10 kryteriów przyrodniczych i kulturowych. 

Ciekawe jest to, że jeśli wniosek na dany obiekt zostanie odrzucony, to oczywiście może być uwzględniony w tej procedurze ponownie, ale musi spełniać konkretne wymagania. Są to np. nowe odkrycia związane z obiektem, nowe informacje naukowe.

Przeczytaj też: http://www.informacjanoclegowa.pl/polskie-tradycje-i-inne-rzeczy-ktore-dziwia-brytyjczykow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ