Rodzaje jonizatorów wody

0
4694
Rodzaje jonizatorów wody

Nie od dziś wiadomo, że picie wody jest podstawą zdrowego trybu życia. Jednak aby nawadnianie faktycznie przyniosło pożytek naszemu organizmowi, należy zadbać o dobrą jakość wody – jej skład, ale też pH. Optymalny stosunek kwasowo-zasadowy w wodzie pomagają osiągnąć jonizatory, dzięki którym uzyskujemy wodę alkaliczną. Jakie są rodzaje jonizatorów wody?

Jonizacja wody

Jonizatory wykorzystują zjawisko elektrolizy, czyli rozdzielania cząsteczek wody przy pomocy prądu na zasadowe – o pH powyżej 7  i z przewagą jonów OH – oraz kwasowe, o pH niższym niż 7 i dominującymi jonami wodorowymi H. Jonizator dzieli wodę na alkaliczną i kwaśną. Picie wody alkalicznej jest zalecane ze względu na jej właściwości przeciwutleniające, czyli chroniące komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Woda alkaliczna obniża poziom zakwaszenia organizmu, a to poprawia odporność, wygląd i samopoczucie, redukuje toksyny i zapobiega starzeniu oraz otyłości. Również woda kwaśna znajduje szerokie zastosowanie, m. in. w usuwaniu bakterii ze skóry czy pożywienia. Rozdzielenie wody alkalicznej i kwaśnej w warunkach domowych jest proste, a to dzięki jonizatorowi.

Rodzaje jonizatorów

Wybór jonizatora powinien być uzależniony od potrzeb użytkownika. Tłumaczy to nasz rozmówca – sprzedawca ze sklepu Global Water oferującego systemy filtracji wody: Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania z zakresu jonizacji wody. Jonizatory możemy podzielić na domowe i przenośne. Wśród jonizatorów domowych możemy wyróżnić urządzenia wolnostojące (naczyniowe) oraz systemy przepływowe. Urządzenia nalewowe to pojemniki o różnych kształtach, np. dzbanki, do których wlewa się wodę i przy pomocy umieszczonych w nich ogniw zachodzi proces elektrolizy. W rezultacie otrzymujemy wodę kwaśną i alkaliczną o określonym pH i zmniejszonym ORP  (potencjał redoks). W tym przypadku pojemność jest ograniczona i jednorazowo otrzymujemy ok. 1-3 l wody jonizowanej. Natomiast w przypadku jonizatorów przepływowych, na bieżąco jonizowana jest woda wypływająca  z kranu. Systemy te wyposażone są w specjalne zawory umożliwiające podłączenie pod obieg wody – do kranu lub ujęcia wody. Wyposażone w wyświetlacze LCD, ekrany dotykowe i specjalne czujniki, umożliwiają precyzyjne określenie parametrów jonizacji. Tego typu urządzenia posiadają również filtry, więc dostarczają czystej wody. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na jonizator nadblatowy lub podblatowy, który pozwala zaoszczędzić miejsca. Jonizatory przepływowe to doskonałe rozwiązanie dla większych rodzin. Drugim wariantem systemów jonizacji wody są jonizatory mobilne, czyli łatwe do przenoszenia, idealne w podróży i poza domem. Do tej kategorii zaliczają się generatory aktywnego wodoru, czyli niewielkie urządzenia, które zanurza się w wodzie. Warto zaznaczyć, że w ten sposób nie następuje podział na wodę alkaliczną i kwaśną, ale w znaczny sposób zwiększa się pH, a obniża ORP. Jonizatory przenośne mogą mieć także formę wygodnych termosów. To dobre rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ