Wakacje za granicą – first minute czy last minute?

0
2922
Wakacje za granicą - first minute czy last minute?

Wielu turystów postanawiających wyjechać na wakacje za granicę staje przed dylematem, co wybrać – ofertę first minute czy last minute. Obie propozycje występują w ofertach niemal wszystkich biur podróży i agencji turystycznych. Każda oferta ma swoje wady i zalety, jak również zwolenników i przeciwników. Zatem jak wybrać najlepszą ofertę i kiedy rezerwować wycieczki, aby skorzystać z jak największych obniżek finansowych? Pracownicy biur podróży radzą, aby stosować się do kilku zasad, które zapewnią jak najlepszy wybór wymarzonej wycieczki.

Doświadczeni pracownicy wszelkich agencji turystycznych podkreślają, iż struktura sprzedaży atrakcyjnych ofert od kilku lat ulega zmianie. Dzisiaj nie zdarzają się już typowe oferty last minute, które pozwalałyby niemal za pół darmo wylecieć w sezonie letnim do najpopularniejszych wakacyjnych kurortów, a sylwestra spędzić w jednym z najbardziej popularnych ośrodków górskich. Coraz rzadziej zdarzają się sytuacje, iż klienci czekają do ostatniej chwili – z nadzieją, iż uda im się zarezerwować wycieczkę w bardzo atrakcyjnej cenie. Powodem takich zmian jest między innymi to, iż biura nie czarterują już całych samolotów, lecz jedynie miejsca. Taka strategia pozwala na uniknięcie konieczności późniejszej sprzedaży ofert za bezcen. Przynosi to oczekiwane rezultaty, gdyż od 2013 roku ilość bankructw na rynku turystycznych zdecydowanie spada.

Natomiast coraz częściej występującą strategią biur podróży jest oferowanie klientom wycieczek first minute, czyli odpowiednio wcześniej. Zakup wycieczki w ofercie „wcześnie tanio” bardzo często wiąże się z niższymi cenami bądź z określonymi bonusami dodawanymi do tego typu wycieczek – na przykład rabaty dla dzieci, dodatkowe ubezpieczenie, wycieczki fakultatywne w cenie bądź dodatkowe atrakcje bez konieczności dopłacania. Oferty first minute zazwyczaj posiadają tak zwaną Gwarancję Niezmienionej Ceny, co zapewnia stały koszt podróży bez względu na okoliczności – na przykład wahania kursowe obcych walut. Atrakcyjne oferty first minute można kupić z niemal rocznym wyprzedzeniem, bo pierwsze propozycje letnich wycieczek pojawiają się już na przełomie sierpnia i września. Natomiast atrakcyjne wyjazdy zimowe do egzotycznych krajów, takich jak Dominikana, Tajlandia czy Kenia, zaczynają się już pojawiać w okolicach maja. W tym czasie warto też rozglądać się za ofertami sylwestra i zimowych ferii dla dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ