Wakacje w Egipcie podczas Ramadanu

0
3283
Wakacje w Egipcie podczas Ramadanu

Ramadan to najważniejsze święto we wspólnocie muzułmańskiej. To święty miesiąc podczas którego każdy wyznawca Allaha musi pościć przez cały dzień (od świtu do zapadnięcia zmierzchu), czyli powstrzymywać się od spożywania posiłków, picia, palenia i seksu. W każdym roku okres ramadanu rozpoczyna się i kończy podczas nowiu księżyca. Bardzo często wypada w czasie wakacyjnych miesięcy, czyli w okresie najbardziej nasilonego ruchu turystycznego. A ponieważ wiele najpopularniejszych krajów turystycznych składa się w głównej mierze z ludności muzułmańskiej, to przed wyjazdem należy się zorientować, jak wygląda ramadan i czego można się spodziewać podczas jego trwania.

Ponieważ wiele krajów muzułmańskich jest nastawionych głównie na turystykę, a pieniądze zostawiane przez cudzoziemców to ich podstawowy dochód, to turyści nie powinni zbyt mocno odczuć ograniczeń wynikających z ramadanu. W czasie świętego postu hotele nie muszą przestrzegać jego zasad, więc przebywający tam turyści mogą jeść, pić i bawić się do woli. Osoby, które spędzą cały urlop na leżaku pod palmą bądź przy hotelowym basenie prawdopodobnie nawet nie zauważą jakichkolwiek zmian wynikających z nastania ramadanu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które zechcą udać się na wycieczki do miast bądź odwiedzić bazary i place targowe. Warto wtedy uszanować lokalne zwyczaje i dostosować się do panujących zasad – czyli nie jeść i nie pić w ciągu dnia w miejscach publicznych. Warte podkreślenia jest to, iż w niektórych muzułmańskich krajach (między innymi w Arabii Saudyjskiej bądź Emiratach Arabskich) policja potrafi być bardzo restrykcyjna w przestrzeganiu obowiązujących zasad i nawet może zaaresztować turystę, który złamał panujące obyczaje.

Z drugiej strony okres ramadanu może być bardzo ciekawy. Muzułmanie, którzy za dnia bywają roztargnieni, rozdrażnieni i nawet mniej uprzejmi, po zachodzie słońca rekompensują wszystkie mankamenty. W wielu konserwatywnych miastach tylko w tym okresie jest możliwe poznanie prawdziwego miejskiego życia nocnego.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ